Dzień Bociana Białego obchodzony jest od 2003 roku dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Święto ma  zwrócić uwagę na potrzebę ochrony bocianów, bo mimo przyjaznego nastawienia do nich, człowiek stał się przyczyną zagrożeń, powodując śmiertelne wypadki tych ptaków lub ich wycofywanie się z dotychczasowych terenów lęgowych.

Poważne niebezpieczeństwo stanowią gniazda na słupach linii energetycznych.

Jeśli gniazdo usytuowane na słupie energetycznym można wystąpić z prośbą do energetyków o zabezpieczenie słupa lub przewodów oraz przygotowanie odpowiedniej konstrukcji pod platformę lęgową.

Informacje jak interweniować oraz wzory pism do zakładów energetycznych znajdziesz tu: Jak pomóc bocianom.

Problemów jest więcej, z myślą o bocianach powstał nawet Ogólnopolski punkt informacyjny 0 801 BOCIAN – czyli specjalnie uruchomiona infolinia (801 262 426) oraz skrzynka mailowa Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., gdzie specjaliści radzą jak pomóc bocianom lub do jakich instytucji zwrócić się w celu uzyskania pomocy.

Polska jest największą ostoją bociana białego na świecie – podczas ostatniego liczenia, w latach 2004 – 2005, stwierdzono ich u nas ponad 50 tys. par lęgowych. Światowa populacja tych ptaków wynosi ok. 200 tys. par lęgowych, zatem co czwarty bocian to Polak.

W tym roku przypada VII Międzynarodowy Spis Bociana Białego, który odbywa się co 10 lat.