19 lipca 2019 r. Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rozdrażewie. Rozdrażewo to miejscowość koło Krotoszyna. Dzieci przyjechały ze swoimi nauczycielkami, które prowadza dla nich półkolonie i starają się, zresztą skutecznie, zapewnić dzieciom nie tylko rozrywkę, ale ciekawe zajęcia poza rodzinną miejscowością. W Miliczu uczestnicy półkolonii brali udział w zajęciach w lesie i w Powiatowym Centrum Edukacji Ekologicznej.

W PCEE w Miliczu dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowo - edukacyjnych „Chleb w polskiej tradycji”. Dzieci wysłuchały prezentacji i pogadanki o historii rolnictwa i znaczeniu chleba w polskiej tradycji. Dzieci dowiedziały się, że chleb wypieka się już ponad 12 tysięcy lat, że najpierw to była ugotowana z różnych zbożowych traw pasta, potem twardy, płaski bochenek i dopiero Egipcjanie wpadli na pomysł aby chleb upiec na zakwasie. I tak powstał pulchny chleb. Zakwas ma wiec już 4000 tysiące lat, a jego receptura jest niezmienna od tamtych czasów. Na naszych ziemiach chleb pojawił się już w czasach przed państwowych. Bardzo ciekawa jest historia chleba w naszej kulturze, szczególnie ludowej gdzie chleb jest jej bardzo ważnym elementem. Chleb towarzyszył naszym przodkom w czasie wesela i czasie świąt, narodzin i śmierci oraz w wielu czynnościach gospodarskich takich jak powitanie wiosny, zażynki, dożynki, andrzejki itp.

Wiersz o chlebie ludowej poetki Krystyny Poczek świetnie oddaje szacunek do chleba i jego rolę w codziennym życiu:

Matka wyjmowała z pieca z wierzchu wodą obmyła,
rzędem kładła na ławie – chlebem pachniała izba.
Brała bochen w swoje dłonie kreśliła na nim znak krzyża,
usta jej szeptały modlitwę, gdy kroiła ostrzem noża.
Na twarzy pojawiał się uśmiech w oczach jaśniał błękit nieba,
gdy podawała nam dzieciom, kromki świeżego chleba.

A .. potem? Potem dzieci mieszały mąkę z margaryną drożdżami, cukrem solą i wodą, wyrabiały ciasto i robiły bułeczki, które posypały czarnuszką, słonecznikiem, amarantusem i sezamem. Upieczone bułeczki pojechały do Rozdrażewa.

10 lipca 2019 r. Powiatowe Centrum edukacji Ekologicznej odwiedziły dzieci i młodzież z Zespołu Szkół przy Wielospecjalistycznym Szpitalu z Milicza. Mieliśmy zajęcia o ziołach pt. „Magia roślin leczniczych” w czasie których nasi goście obejrzeli prezentację o historii ziołolecznictwa w Polsce i na świecie oraz dowiedzieli się o właściwościach najbardziej pospolitych ziół takich jak: pokrzywa, krwawnik, mniszek lekarski, nagietek, babka lancetowata, tasznik, podagrycznik. Po prezentacji była degustacja nasion z pokrzywy (bardzo orzechowe) masła z krwawnikiem (pychota), syropu z pędów sosny oraz różnych herbatek z ziół. Większości bardzo smakowały te szczególne delicje i dlatego były dokładki. Ciekawostka dla wszystkich była możliwość użycia w codziennym żywieniu ziół i kwiatów.

Na moim strychu suszę zioła
dziurawiec na dziur łatanie
bez czarny - na bezsenność
na rumieńce - rumianek
na złość - złote złocienie
zimne noce - kocanki
na obżarstwa leczenie
fioletowe sasanki…………

autor: Kryha z Serwisu Miłośników Poezji

4 lipca 2019 r. wybraliśmy się z dziećmi z Zespołu Szkół przy Wielospecjalistycznym Szpitalu na wędrówkę po ugorach w poszukiwaniu ziół leczniczych. Znaleźliśmy mydlnicę, która można spotkać w składzie szamponów, płynów do mycia, piękną kocankę piaskową odtruwająca wątrobę, bylicę zwyczajną – święte ziół Słowian, a także pachnący kamforą wrotycz. Nota bene wrotycz to roślina, która odstrasza komary i kleszcze co w czasie lata ma niebagatelne znaczenie. W czasie naszej wędrówki zapoznaliśmy się także ze stanowiskiem nawłoci i dziurawca oraz spotkaliśmy piękny chaber bławatek.

Ostatniego dnia maja 2019 r. wybraliśmy się z grupą Biedronek z Przedszkola Samorządowego na wycieczkę na łąkę. Dzieci chciały zapoznać się z mieszkańcami łąki, zarówno z roślinami jak i zwierzętami. Po drodze zobaczyliśmy rośliny rosnące nad Młynówką. Były to: podagrycznik, pokrzywa, niecierpek, przytulia i mniszek lekarski. Podziwialiśmy także piękne drzewa i krzewy. Najbardziej spodobał się nam wielki, majestatyczny platan. Dzieci wysłuchały też opowieści o słowiańskich korzeniach dzikiego bzu i jego właściwościach leczniczych. Wszystkie także chciały dotknąć przytulię, która potem nie chciała się „odczepić”. W czasie wędrówki spotkaliśmy kaczki, myszkę polną, padalca i młodą ropuchę oraz słuchaliśmy koncertu ptaków i żab! Na łące dzieci zobaczyły porzucone gniazdo, kopce kreta, różne trawy i dzikie kwiaty takie jak: kosaciec czy mak polny.

Karp, jako gatunek występował pierwotnie w okolicach Morza Kaspijskiego, w Europie południowo - wschodniej i Azji zachodniej. Karp został udomowiony w Chinach, a do Europy trafił już w roku 350 p.n.e. W Europie była to pierwsza ryba hodowana w sztucznych stawach, zakładanych przy klasztorach. W Polsce karp jest gatunkiem obcym, sprowadzonym pomiędzy XII a XIII wiekiem, prawdopodobnie przez zakon cystersów.

Odmiany hodowlane karpia to:

  • lustrzeń, karp królewski
  • karp pełnołuski
  • karp bezłuski (golec)
  • karp koi
  • karp zatorski

Te wiadomości oraz wiele innych o karpiach i innych rybach stawowych dowiedziały się dzieci z Przedszkola Parafialnego w czasie zajęć 14 maja 2019 r. Dzieci obejrzały także film o tym jak oddychają ryby i słuchały piosenek o kolorowych rybach i innych wodnych zwierzętach.

Potem dzieci malowały, wyklejały, ozdabiały swojego papierowego karpia. Powstały całkiem nowe „gatunki”.