Woda to najbardziej rozpowszechniony związek chemiczny w przyrodzie. Ta niezwykła substancja, jest jedną z niewielu, które mogą występować w trzech stanach skupienia:

  • lotnym jako para wodna
  • ciekłym
  • stałym w śnieżynce lub lodzie

Zmiany temperatury i ciśnienia powodują, że woda może zmieniać swoje stany skupienia.

W zwykłej temperaturze woda jest cieczą przezroczystą, bez smaku i zapachu. Barwa wody, jej przezroczystość, zależy od składu substancji w niej rozpuszczonych lub zawieszonych, które wpływają na stopień odbicia, rozproszenia i pochłaniania światła przez wodę. Czasami wydawać się może, że barwa wody jest niebieska i dlatego tak ją malują dzieci na swoich obrazkach.

Te wiadomości i jeszcze wiele innych o cudownych właściwościach wody usłyszały przedszkolaki z grupy pięciolatków Przedszkola Parafialnego z Milicza. O jej niektórych właściwościach mogły się przekonać wykonując szereg doświadczeń. Dzieciaki bawiły się świetnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach.

Pokrzywo której włókna potrzebne są do wyrobu tkanin
Rumianku który leczysz nie tylko ludzi i zwierzęta
ale i rośliny rosnące w pobliżu
Szałwio potrzebna w cierpieniu
Nie opuszczajcie nas nawet wtedy
kiedy pod parasolem deszcz ciemno i zimno

Ks. Jan Twardowski „Jeszcze jedna litania"

24 stycznia 2020 r. uczniowie 6 klasy wraz z wychowawcą ze Szkoły Podstawowej Nr 2 i Szkoły Muzycznej I Stopnia w Miliczu uczestniczyli w zajęciach warsztatowych „Magia roślin leczniczych". W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się jak ludzie zdobywali wiedzę z ziołolecznictwa, poznali właściwościach lecznicze niektórych ziół oraz usłyszeli wiele ciekawostek z życia roślin co niewątpliwie zmieniło ich spojrzenie na to królestwo. Po części teoretycznej uczniowie mieli okazję spróbować nie tylko herbatek ziołowych, ale i innych (smacznych) przetworów z roślin dziko żyjących.

Ziołolecznictwo to ogólna nazwa dla terapii prowadzonych za pomocą ziół. Jest to metoda, którą można wykorzystywać samodzielnie w domowym zaciszu, pamiętając, że niektóre zioła wykazują silne działanie, które w nadmiarze mogą zagrażać zdrowiu.

Początki ziołolecznictwa sięgają człowieka pierwotnego, który uczył się funkcjonować podglądając naturę. Obserwując zwierzęta poznawał działanie roślin i zaczął je wykorzystywać w stanach chorobowych. Człowiek nauczył się też unikać roślin zawierających substancje toksyczne. Najstarsze udowodnione ślady stosowania ziół pojawiają się już w dokumentach babilońskich i asyryjskich, ale rozpowszechnieniu ziołolecznictwa w Europie największe znaczenie miał Egipt.

Bardzo wiele do rozwoju ziołolecznictwa wnieśli także Grecy. Szczególnie zasłużeni to Hipokrates i Pliniusz Starszy oraz Galen, który wprowadził podział leków naturalnych na napary, odwary, mazidła i nalewki oraz zapoczątkował funkcjonujące jeszcze niedawno laboratoria galenowe.

Substancje pozyskiwane z roślin stanowiły podstawę farmakologii aż do wynalezienia leków syntetycznych w latach 30-tych ubiegłego wieku.

To i jeszcze wiele innych informacji wysłuchały dzieci ze szkoły Podstawowej Nr 2 i Szkoły Muzycznej I Stopnia w dniach 21, 22 i 23 stycznia 2020 r. Po pogadance i prezentacji o historii ziołolecznictwa dzieci zapoznały się z budową morfologiczną mniszka lekarskiego i wykonały prace plastyczną pt. "Mniszek lekarski".

W zajęciach brały udział dzieci z klas: IV A , IV B i IV S wraz ze swoimi wychowawcami.

Tradycja wielkiej zabawy zrodzona we włoskich miastach najpełniej rozkwitła w klimacie Ameryki Łacińskiej. Mimo to Europa nie pozostaje w tyle i robi wiele, aby właściwie uczcić ten magiczny czas. Największy i najbardziej widowiskowy karnawał na świecie odbywa się w Rio de Janeiro. Rok w rok, w piątek przed Środą Popielcową, władze Rio de Janeiro przekazują klucze do miasta królowi Morno, mitologiczny król chaosu.

To właśnie wtedy zabawa rozkręca, gdyż ruszają kolorowe parady, do których przygotowania trwają właściwie cały rok. Stroje i choreografia muszą być dopracowane w najmniejszym szczególe i często kosztują niebotyczne pieniądze. Kulminacyjnym punktem karnawału jest przejazd olbrzymich platform po Sambodromie, na których członkowie różnych szkół samby przedstawiają sceny inspirowane mitologią, Biblią i życiem codziennym.

Dla nas karnawał to dyskoteki, zabawy w domu tzw. „domówki", bale maskowe, zabawy szkolne. Do niektórych należy się przygotować i wypożyczyć, kupić lub samemu zrobić kostium lub maskę.

Do zabawy karnawałowej przygotowywali się także w ostatni czwartek (23.01.2020 r.) wychowankowie internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Powstały ładne i ciekawe maski, które z powodzeniem można wykorzystać na zabawie.

20 stycznia 2020 r. uczniowie klasy III C ze Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w zajęciach „Magia roślin leczniczych". Uczniowie dowiedzieli się m.in. co to jest ziołolecznictwo i jaka była jego historia na przestrzeni wieków, a także... co oznacza słowo „wiedźma" i czym się ona zajmuje.

Przypominamy: ziołolecznictwo to dział medycyny i farmakologii zajmujący się wytwarzaniem leków ziołowych z naturalnych bądź przetworzonych surowców uzyskiwanych z roślin leczniczych oraz ich stosowaniem w terapii chorób.

Natomiast "wiedźma" pochodzi od "wiedzy" – jest to zatem "kobieta wiedząca, znająca tajemnice" (stąd też dawne określenie zielarek jako "mądrych").