Przygotowania do powitania wiosny dzieci z Przedszkola Samorządowego zaczęły od zajęć w PCEE gdzie wysłuchały pogadanki o zwyczajach wiosennych w dawnej i dzisiejszej Polsce. Dowiedziały się, że kiedyś świętowano: święto Jaskółki (1 marca), powitanie bocianów (25 marca), obchodzenie pól (23 kwietnia), gaik, zielony dyngus. Dzisiaj jeszcze świętujemy topienie Marzanny na powitanie wiosny, Prima aprilis, Dzień Wagarowicza(!) oraz wiele innych zwyczajów związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych. Te ostatnie nie mogą się odbyć bez generalnych porządków.

Kiedyś, u dawnych Słowian, wraz z nadejściem wiosny i słońca oraz budzeniem się przyrody do życia, ludzie, poprzez porządki w domu i obejściu, wyganiali ze swych domów brud, choroby i... grzechy. To było takie oczyszczenie przed nowymi narodzinami natury. A, potem? Potem dzieci robiły swoją Marzannę - Baryczankę! Powstały przepiękne Marzanny. Na pewno nie zostaną utopione.

Pamiętajmy, pierwszy dzień wiosny jest dniem, w którym powinniśmy odłożyć gdzieś swój zły humor czy problemy i cieszyć się nadchodzącą wiosną! Najlepiej wybrać się na spacer i poszukać oznak wiosny. Miejmy także nadzieję, że od 21 marca nie zabraknie nam już słońca.