Rosnące w Polsce zioła lecznicze mają wiele zdrowotnych właściwości. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie i o jakiej porze roku ich szukać. Rośliny lecznicze mają rozmaite zastosowania, mogą pomóc nam się uporać z wieloma schorzeniami i dolegliwościami. Można je spotkać w ogrodach, lasach, polach, działkach. Rośliny lecznicze stosowane są w lecznictwie od tysięcy lat. Dzisiaj niektóre części roślin są składnikiem wielu leków syntetycznych. Aktualnie baza roślin, które wykazuje działanie zdrowotne to około 2500 gatunki.

Leczenie roślinami lub pochodzącymi z nich substancjami zajmuję się fitoterapia.

Opowieść o ziołach, ich właściwościach oraz historię ziołolecznictwa usłyszały dzieci z klasy I a p. Emilii Laskowskiej - Janoś ze Szkoły Podstawowej nr 1 w trakcie zajęć warsztatowych „Magia roślin leczniczych".

Zajęcia odbyły się 19 marca w PCEE w Miliczu i składały się z dwóch części: pierwsza część poświęcona była najpospolitszym roślinom zielarskim i ich wykorzystaniu w pospolitych dolegliwościach, a w drugiej części zajęć dzieci tworzyły, z wcześniej przygotowanych elementów, obraz mniszka lekarskiego i uczyły się odróżniać go od mlecza (łyczogi) Rośliny te różnią się nie tylko wyglądem, ale i właściwościami. Mniszek lekarski ma niesamowite właściwości lecznicze m.in. wzmacnia odporność, przyśpiesza proces gojenia ran skóry, poprawia trawienie, ma właściwości przeciwcukrzycowe.