19 lipca 2019 r. Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rozdrażewie. Rozdrażewo to miejscowość koło Krotoszyna. Dzieci przyjechały ze swoimi nauczycielkami, które prowadza dla nich półkolonie i starają się, zresztą skutecznie, zapewnić dzieciom nie tylko rozrywkę, ale ciekawe zajęcia poza rodzinną miejscowością. W Miliczu uczestnicy półkolonii brali udział w zajęciach w lesie i w Powiatowym Centrum Edukacji Ekologicznej.

W PCEE w Miliczu dzieci uczestniczyły w zajęciach warsztatowo - edukacyjnych „Chleb w polskiej tradycji”. Dzieci wysłuchały prezentacji i pogadanki o historii rolnictwa i znaczeniu chleba w polskiej tradycji. Dzieci dowiedziały się, że chleb wypieka się już ponad 12 tysięcy lat, że najpierw to była ugotowana z różnych zbożowych traw pasta, potem twardy, płaski bochenek i dopiero Egipcjanie wpadli na pomysł aby chleb upiec na zakwasie. I tak powstał pulchny chleb. Zakwas ma wiec już 4000 tysiące lat, a jego receptura jest niezmienna od tamtych czasów. Na naszych ziemiach chleb pojawił się już w czasach przed państwowych. Bardzo ciekawa jest historia chleba w naszej kulturze, szczególnie ludowej gdzie chleb jest jej bardzo ważnym elementem. Chleb towarzyszył naszym przodkom w czasie wesela i czasie świąt, narodzin i śmierci oraz w wielu czynnościach gospodarskich takich jak powitanie wiosny, zażynki, dożynki, andrzejki itp.

Wiersz o chlebie ludowej poetki Krystyny Poczek świetnie oddaje szacunek do chleba i jego rolę w codziennym życiu:

Matka wyjmowała z pieca z wierzchu wodą obmyła,
rzędem kładła na ławie – chlebem pachniała izba.
Brała bochen w swoje dłonie kreśliła na nim znak krzyża,
usta jej szeptały modlitwę, gdy kroiła ostrzem noża.
Na twarzy pojawiał się uśmiech w oczach jaśniał błękit nieba,
gdy podawała nam dzieciom, kromki świeżego chleba.

A .. potem? Potem dzieci mieszały mąkę z margaryną drożdżami, cukrem solą i wodą, wyrabiały ciasto i robiły bułeczki, które posypały czarnuszką, słonecznikiem, amarantusem i sezamem. Upieczone bułeczki pojechały do Rozdrażewa.