18 listopada 2019 r. Powiatowe Centrum Edukacji Ekologicznej odwiedziły dzieci z Przedszkola Parafialnego z Milicza aby, w ramach przygotowań do zbliżającej się zimy, dowiedzieć się jak pomagać zwierzętom w czasie zimy.

Zima to przecież ciężki okres dla wszystkich zwierząt, które jednak wypracowały sobie różne strategie przetrwania. Jednym ze sposobów przetrwania tego czasu jest zapadanie w sen zimowy, w który zapadają niedźwiedzie, jeże, borsuki. Aby bezpiecznie przespać zimę zwierzęta te jesienią spożywają duże ilości pożywienia. Zgromadzony tłuszcz pomaga im spokojnie przespać niskie temperatury. Wiewiórki na zimowe czasy gromadzą zapasy w swoich dziuplach i kryjówkach w ziemi. Składają: orzechy, żołędzie i inne nasiona, Kolejnym sposobem umożliwiającym przetrwanie zimy przez zwierzęta jest zmiana sierści z letniej na zimową. Zmiana ta jest bardzo potrzebna nie tylko aby dla  bezpieczeństwa, ale i dla polepszenia termiki zwierząt. Ubarwienie zimowe, jaśniejsze pozwala zwierzęciu na lepsze ukrycie się oraz lepiej izoluje jego ciało.

Po wysłuchaniu pogadanki i obejrzeniu prezentacji dzieci robiły prace plastyczne „Zimowy domek misia”. Domki okazały się nie tylko piękne i kolorowe, ale i bardzo ciepłe. Miejmy nadzieję, że nasze niedźwiedzie również będą miały tak przygotowane swoje gawry.