Nasze zaprzyjaźnione przedszkolaki z Przedszkola Parafialnego z Milicza przywędrowały do nas, do Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej, na warsztaty „Robimy kartki świąteczne" z różnych odpadów czy to papierowych czy tekstylnych". Przed samymi warsztatami dowiedziały się , że zwyczaj wysyłania kartek i świątecznych zrodził się z w Wielkiej Brytanii. Wszystko za sprawą Sir Henry'ego Cole'a dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Sir Henry Cole miał bardzo wielu znajomych i wypisywanie listów ze świątecznymi życzeniami zajmowało mu mnóstwo czasu. Przed Bożym Narodzeniem, w 1834 roku, wpadł na pomysł, aby zamówić u znajomego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami, a następnie powielić go w drukarni i rozesłać do znajomych.

Natomiast projekt pocztówki bez koperty został zgłoszony podczas Niemieckiej Konferencji Poczt w Karlsruhe w 1865 r. przez Heinricha von Stephena, radcę dworu pruskiego i generalnego poczmistrza. Niestety na początku pomysł nie znalazł uznania, ale gdy udowodniono, że przyniesie to spore oszczędności w 1869 roku Poczta Cesarstwa Austro-Węgierskiego wypuściła pierwsze karty pocztowe a za nią inne państwa.

Słowo pocztówka znalazło się w języku polskim za sprawą Henryka Sienkiewicza, który wygrał konkurs na nazwę karty pocztowej w języku polskim.