Karnawał, zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw, który rozpoczyna się w dniu Trzech Króli, a kończy Środą Popielcową.

Nazwa pochodzi od włoskiego carnevale, bądź caro, vale ("żegnaj mięso"). Istnieją także pokrewne nazwy w językach innych europejskich krajów i wszystkie oznaczają pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się wielkim postem.

Idei karnawału można doszukiwać się już u starożytnych gdyż wywodzi się ona kultów płodności i kultów związanych z uprawą roli. Uważano wtedy, że im wyższe będą skoki bawiących się tym wyżej będzie rosło zboże. Stąd karnawał to przede wszystkim tańce.

W dzisiejszych czasach okres karnawał niewiele różni się od pozostałych dni w roku. Tylko ostatnie dni karnawału tzw. Ostatki cieszą się jeszcze uznaniem i wtedy wiele osób spędza swój czas na zabawie. Natomiast najsłynniejsze karnawały na świecie, jak w Rio de Janeiro czy w Wenecji, nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem, przysparzając w/w miastom i turystów i... pieniędzy.

13 stycznia 2020 r. przygotowując się do swojej zabawy karnawałowej w warsztatach tworzenia ciekawych, kolorowych masek karnawałowych wzięły udział dzieci z Przedszkola Parafialnego z Milicza. Dzieci wysłuchały także krótkiej historii karnawału i oglądały sceny z kolorowego i wspaniałego karnawału w Wenecji i Rio de Janeiro.