Tradycja wielkiej zabawy zrodzona we włoskich miastach najpełniej rozkwitła w klimacie Ameryki Łacińskiej. Mimo to Europa nie pozostaje w tyle i robi wiele, aby właściwie uczcić ten magiczny czas. Największy i najbardziej widowiskowy karnawał na świecie odbywa się w Rio de Janeiro. Rok w rok, w piątek przed Środą Popielcową, władze Rio de Janeiro przekazują klucze do miasta królowi Morno, mitologiczny król chaosu.

To właśnie wtedy zabawa rozkręca, gdyż ruszają kolorowe parady, do których przygotowania trwają właściwie cały rok. Stroje i choreografia muszą być dopracowane w najmniejszym szczególe i często kosztują niebotyczne pieniądze. Kulminacyjnym punktem karnawału jest przejazd olbrzymich platform po Sambodromie, na których członkowie różnych szkół samby przedstawiają sceny inspirowane mitologią, Biblią i życiem codziennym.

Dla nas karnawał to dyskoteki, zabawy w domu tzw. „domówki", bale maskowe, zabawy szkolne. Do niektórych należy się przygotować i wypożyczyć, kupić lub samemu zrobić kostium lub maskę.

Do zabawy karnawałowej przygotowywali się także w ostatni czwartek (23.01.2020 r.) wychowankowie internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Powstały ładne i ciekawe maski, które z powodzeniem można wykorzystać na zabawie.