„WIOSNA"
Przyszła do nas pani wiosna,
cała w sukni z kwiatów.
Uśmiechnięta i radosna.

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej świętujemy 21 marca, zaś 20 marca wypada pierwszy dzień wiosny astronomicznej. Początek wiosny astronomicznej zbiega się również z równonocą wiosenną. Właśnie wtedy dzień trwa tyle samo, ile noc. Odtąd dzień będzie już coraz dłuższy Radość z powitania wiosny jest w Polsce jest obchodzona już od dawna. Składają się na nią:

  • topienie Marzanny (marzanna to słowiańska bogini, która symbolizuje zimę i śmierć i była uważana za demona, kukłę marzanny wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem i przyozdabiano wstążkami oraz koralikami),
  • gaik (jest to gałązka sosny bądź jodły przystrojona świecidełkami, wstążeczkami czy innymi ozdobami, z która dziewczęta okrążały wieś),
  • wiosenne porządki,
  • przygotowania do Świąt Wielkanocnych (w tym dyngus wywodzący się z obrządku słowiańskiego symbolizujący oczyszczenie ciała i duszy oraz malowanie jajek).

Na zajęcia "Wiosenne zwyczaje w Polsce" do Powiatowego Centrum Edukacji Ekologicznej przyszły przedszkolaki z Przedszkola Parafialnego z Milicza. W czasie zajęć rozmawiano o zwyczajach wiosennych, przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych oraz przygotowano piękne prace plastyczne „Pani Wiosna".