Już po raz ósmy Milicz gości 14 młodych mieszkańców Saksonii – Anhalt, którzy przyjeżdzają do Polski na miesięczne praktyki w ramach projektu Miriam. Jest to część programu IdA (Integration durch Austausch, czyli Integracja poprzez Wymianę), w czasie którego długotrwale bezrobotni aktywizują się zawodowo, społecznie i personalnie poprzez pracę za granicą. Projekt umożliwia zdobywanie kompetencji międzykulturowych, językowych, interpersonalnych, uczy samodzielności i mobilności, dzięki czemu łatwiej się potem odnaleźć uczestnikom na niemieckim rynku pracy. Nierzadko młodzież pochodzi ze środowisk zaniedbanych społecznie, ale są wśród nich także osoby dobrze wykształcone, które chcą zdobyć dodatkowe doświadczenie m.in. w obecnej edycji gościmy magistra ekonomii przemysłowej, strażaka z ochotniczej straży pożarnej. Najmłodsza dziewczyna ma 17 lat, najstarsza 28 lat.

Młodzież przebywa w Polsce na miesięcznych praktykach, które wspierane są przez Starostwo Powiatowe w Miliczu oraz współorganizowane przez Fundację Kształcenia Zawodowego i Międzykulturowego „Faveo”. W niniejszej edycji młodzi Niemcy pracują w Domu Pomocy Społecznej, Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz w Schronisku Młodzieżowym w Miliczu. Młodzież m.in. opiekuje się dziećmi i osobami starszymi, pomaga w pracach kuchennych, porządkowych oraz remontowych, uczy dzieci języka niemieckiego, przygotowuje niemieckojęzyczne prezentacje o Miliczu i regionie. W czasie weekendów młodzież sama gotuje i sprząta w miejscu pobytu, jeździ na wycieczki, korzysta w tygodniu z lodowiska i siłowni.

Obecny projekt zakończy się show akrobatycznym przygotowanym przez młodzież dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej.

Dla wielu osób miłym zaskoczeniem jest życzliwość i otwarcie Polaków, niskie ceny oraz piękno przyrody w dolinie Baryczy. Młodzież najgorzej ocenia chaotyczny ruch na polskich drogach, szczególnie nieprzepuszczanie przechodni na pasach. Natomiast, ku zaskoczeniu lokalnych mieszkańców, chętnie fotografuje się koło Fiatów 126p, które są w Niemczech rzadkością.

 

                                                                                                                                 Artykuł został napisany przez praktyknta z projektu Miriam: Steve'a Hirschfelda