ROK  2016  - ROKIEM  HENRYKA  SIENKIEWICZA

 Zapraszamy na interesującą  wystawę książek z zasobów Biblioteki Pedagogicznej : 

- dzieła Henryka Sienkiewicza

- twórczość  i biografia autora.

Wystawa potrwa do końca października, więc zachęcamy Czytelników do wypożyczania książek.

 

Konkurs malarski - Zapisane obrazem - Kresy Henryka Sienkiewicza
                                        
Konkurs malarski -W Roku Henryka Sienkiewicza zapraszamy uczniów szkół dolnośląskich do wzięcia udziału w konkursie malarskim Zapisane obrazem - Kresy Henryka Sienkiewicza.

Organizatorem Konkursu jest Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, a realizatorem Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu.

Konkurs adresowany jest do uczniów z terenu Dolnego Śląska w dwóch kategoriach:
- uczniowie gimnazjum,
- uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej. Prace są realizowane indywidualnie, a uczestnik może przedstawić jedną pracę.

Konkurs jest dwuetapowy:    I etap -  powiatowy ;                                  II etap –wojewódzki.

Przedmiotem konkursu jest praca malarska, której motywem przewodnim jest obraz Kresów Wschodnich. Praca powinna być inspirowana „Trylogią” Henryka Sienkiewicza. Dopuszczalna technika wykonania prac: akryl, tempera, olej, akwarela, gwasz. Format pracy nie mniejszy niż A3.

Przebieg konkursu:
- 03.10.2016 – ogłoszenie konkursu
- do 27.10.2016 – przekazanie prac do biblioteki powiatowej (wykaz w Załączniku nr 2),
- do 07.11.2016 – ocena prac na etapie powiatowym,
- do 10.11.2016 – przekazanie prac przez biblioteki powiatowe do DBP we Wrocławiu,
- do 20.11.2016 – ocena prac na etapie wojewódzkim,
- do 22.11.2016 - ogłoszenie wyników,
- grudzień 2016 – uroczysta gala.

 

Kontakt -  Biblioteka Pedagogiczna : 

* tel 713841042

* e-mail - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

TYDZIEŃ  KSIĄŻEK  ZAKAZANYCH -  CZEGO  NIE  WOLNO  CZYTAĆ? 

W tym roku od 30 września do 6 października , trwa Tydzień Zakazanych Książek, czyli wywodząca się z USA kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działania cenzury , potrzebę wolności czytania oraz problem prześladowania ludzi 

za to ,że czytają lub piszą książki.

To akcja nie tylko wymierzona przeciw cenzurze ( obyczajowej, politycznej, religijnej), ale także inicjatywa mająca na celu zachęcenie do czytania i zainteresowanie literaturą.

Zapraszamy do Biblioteki na wystawę książek autorów, których co najmniej jedna publikacja była w "Indeksie Ksiąg Zakazanych":

Harriet Beecher Stowe, George Orwell, Anne Frank, F. Scott Fitzgerald, William Szekspir, William Golding, Joseph Conrad, Mark Twain, Vładimir Nabokow, Anthony Burgerss, Ken Kesey, Wolter, John Steinbeck, Borys Pasternak, Joseph Heller, Erich Maria Remarque, Johan Wolfgang Goethe, Mikołaj Machiavelli, Owidiusz, Aleksander Sołżenicyn, Giovanni Boccacio,James Joyce, Margaret Mitchell, Charles Dickens, Henryk Ibsen, Stephen King, Bracia Grimm.

Wystawę przygotowały : Dorota Domska, Alicja Urbańczyk.

 

 

ŚWIATOWY  DZIEŃ  TABLICZKI  MNOŻENIA

W tym roku odbył się 30 września i był to już VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.Nasza Biblioteka do "Zabawy z tabliczką mnożenia"

zaprosiła młodziez z I LO i Społecznego Gimnazjum "Ad Astra". W przedsięwzięciu wzięło udział - 17 uczestników. Na arkuszach papieru zapisane były działania na mnożenie i dzielenie do 100. Młodzież  z entuzjazmem i powiedzeniem iż jest to - super zabawa - rozwiązywała działania. Dziękujemy za uczestnictwo , zapraszamy w przyszłym roku na VII Dzień Tabliczki Mnożenia.

Organizatorki : Dorota Domska, Alicja Urbańczyk.

 

 

NARODOWE   CZYTANIE  - "QUO   VADIS"  HENRYKA   SIENKIEWICZA

3 września 2016 roku, na Milickim Rynku o godz. 10.00 odbyło się Narodowe Czytanie "Quo vadis". Ogólnoipolską Akcję Czytelniczą zorganizowała - Sieć Bibliotekarzy z Milicza  (Biblioteka Pedagogiczna, Powiatowa Biblioteka Publiczna, Gimnazjum im. M.Kopernika w MIliczu, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Miliczu, Zespół Szkół im. T.Kościuszki w Miliczu).Równo o godzinie 10.00 rozpoczęła się impreza czytelnicza ,  odczytaniem listu Prezydenta RP.  Po czym Goście zaproszeni odczytali tekst  powieści ,między innymi Pani redaktor z "Głosu Milicza", wolontariuszka z Fundacji"Mobilni Polacy" pochodząca ze Szwajcarii, która czytała w języku polskim .Najliczniej na Rynek przybyli uczniowie Gimnazjum im. M. Kopernika,obecni też byli uczniowie ze SOS-W z transparentem - Narodowe Czytanie, własnoręcznie wykonanym.. Dla uczniów przygotowano - quiz składający sie z pytań dotyczących najwazniejszych bohaterów powieści.

Atrakcją imprezy czytelniczej było odśpiewanie przez uczennicę "Quo vadis Domine" w wykonaniu Michała Bajora.

Scena na Milickim Rynku była udekorowana plakatami "Narodowe Czytanie" , balonami i książkami. Dziękujemy uczniom ze Szkół, nauczycielom  i rodzicom, którzy przywieźli swoje dzieci do Rynku na Narodowe Czytanie.

Zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych akcjach czytelniczych.

 

Książka na wakacje 

1. www.empik.com- aktualności

* w świecie kryminałów : 

- King, Stephen : Koniec warty

- King, Stephen : Pan Mercedes

- King, Stephen : Dziewczyna, która kochała Toma Gordona

- King, Stephen : Bazar złych snów

* mroczne historie , nie tylko fantasy : 

- Druon, Maurice : Królowie przeklęci . Tom 1

- Sapkowski, Andrzej : Ostatnie życzenie. Tom 1 ( Wiedźmin)

* dla fanów sportu : 

- Błaszczykowski, Jakub ; Domagalik, Małgorzata : Kuba.

2. portal : polki.pl

* Griffin, W.E.B. : Opcja zabójstwa

* Majcher, Magdalena : Jeden wieczór w Paradise

* Morton Kate : Dom w Riverton

* Majgull, Axelsson : Pępowina

* Pawlikowska , Beata : Między światami

* Zdunek, Ewa : Z pamiętnika samotenj wróżki.

 

PODSTAWOWE  KIERUNKI  REALIZACJI  POLITYKI  OŚWIATOWEJ  PAŃSTWA  W ROKU  SZKOLNYM - 2016/2017

1. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wsród dzieci i młodzieży

2. Rozwijanie kompetencji informatycznych dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach

3.Kształtowanie postaw . Wychowanie do wartości

4.Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych poprzez angażowanie  pracodawców w proces dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.

http://men.gov.pl/wp-content/uploads/2016/07/podstawowe-kierunki-realizacji-polityki-oswiatowej-panstwa-w-roku-szkolnym-2016_2017.docx

 

WAKACJE  W  BIBLIOTECE

Biblioteka Pedagogiczna i Powiatowa Biblioteka Publiczna zapraszają w okresie wakacji - od 27 czerwca do 31 sierpnia 2016 r.,

do Czytelni Biblioteki na bogatą ofertę gier planszowych i edukacyjnych.

 

UWAGA   CZYTELNIKU

W okresie wakacji od - 27 czerwca do 31 sierpnia 2016 r., Biblioteka czynna będzie :

- od poniedziałku do piątku - w godz. 8.00 do 15.00

- w soboty - zamknięta

Zapraszamy

 

 

Dziękujemy Wszystkim Uczestnikom za aktywny udział w Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej :

Bicie rekordu w czytaniu w jednym momemcie !

Z okrzykiem - Milicz czyta, rozpoczęła się impreza, w której uczestniczyło 212 uczniów ze Szkół z Milicza :

( Szkoła Podstawowa Nr 2;

SOS-W;Gimnazjum im. M. Kopernika; Zespół Szkół im T. Kościuszki; Gimnazjum IT; I LO; Gimnazjum Ad Astra; Technikum Leśne; Fundacja "Mobilni Polsacy"). Natomiast atrakcją było przeczytanie wybranego fragmentu w języku polski przez wolontariuszkę Fundacji

"Mobilni Polacy" pochodzącą z Hiszpanii.Po czym Wszyscy wykonali łańcuch z książek.

Organizatorki-Sieć Bibliotekarzy z Milicza, były zachwycone tak liczną obecnością dzieci i młodzieży  na imprezie w Rynku.

 

 

JAK NIE CZYTAM , JAK CZYTAM

BICIE REKORDU W CZYTANIU W JEDNYM MOMENCIE

W dniu - 10 czerwca 2016 r. - Sieć Bibliotekarzy w Miliczu (Biblioteka Pedagogiczna, Powiatowa Biblioteka

Publiczna, Gimnazjum im. M. Kopernika,

 Zespół Szkół im. T. Kościuszki , SOS-W, Szkoła Podstawowa Nr 2 i Szkoła Muzyczna I Stopnia) ; organizuje na Rynku w Miliczu Ogólopolską Akcje Czytelniczą - Ustanowienie rekordu czytania w jednym momencie !

O godzinie 10.00 uczniowie oraz wszyscy chętni w tym samym czasie będą czytać wybrany fragment z książek przyniesionych ze sobą. Oprócz tego na Rynku będzie punkt rejestracji uczniów i osób zainteresowanych Akcją, każdy otrzyma pieczątkę do swojej książki z napisem : MILICZ CZYTA - 10 czerwca 2016 r. ; powstanie wieża z książek po selekcji we wszystkich Bibliotekach Sieci. Uczniom ze Szkoł zostaną wręczone  dyplomy za uczestnictwo w promocji czytelnictwa.

Zapraszamy Wszystkich Czytelników na Rynek w piątek - 10 czerwca, godz. 10.00

 

 

 

 

NOC   BIBLIOTEK 

W dniu -  04.06.2016 r ( sobota), w Powiatowej Bibliotece Publicznej i Bibliotece Pedagogicznej odbyła się ogólnopolska akcja czytelnicza - Noc Bibliotek , w której Biblioteka brała  udział  po raz drugi. Uczestników imprezy- dzieci i młodzież,  przywitały Panie prowadzące :

Alicja Urbańczyk i Dorota Domska ,które przygotowały moc atrakcji literackich promujących czytelnictwo. Głównie : gry, zabawy, kalambury, krzyżówki, łamańce językowe, flash mob, bicie rekordu w wyszukaniu najcięższej książki, schody literackie, układanie piramidy z książek , zwiedzanie magazynu Biblioteki mieszczącego się na parterze budynku z latarkami i wiele innych.Natomiast na koniec imprezy powstał wspólnie zapisany- Regulamin poszanowania książek.Organizując imprezę czytelniczą Panie nie zapomniały o rodzicach , którzy przyprowadzą swoje pociechy i dla nich zorganizowały kącik czytelniczo-kawowy z gadżetami nocy bibliotek oraz literaturaą dla dorosłych. Uczestnicy miło,sympatycznie i na wesoło spędzili czas, byli zachwyceni i zapowiedzieli,że w przyszłym roku również potwierdzają swoją obecność na - Nocy Bibliotek.Paniom prowadzącym dało to wiele satysfakcji. Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo.

 

 

UWAGA  CZYTELNIKU

Informujemy , że Biblioteka  od - 01 czerwca do 31 sierpnia 2016 r., w soboty będzie zamknięta.

Za  utrudnienia przepraszamy

 

 

31 maja 

Dzień  Bociana

Zapraszamy do Biblioteki na interesującą wystawę - książek , zbiorów specjalnych i broszur.

 

 

8  MAJA  - DZIEŃ  BIBLIOTEKARZA  I  BIBLIOTEK

Z okazji tego święta odbyło się w Biblioitece Pedagogicznej -  dnia : 06.05.2016 r ., spotkanie sieci bibliotekarzy. Uczestnicy spotkania wspólnie zastanawiali się : Co zrobić by zwiększyć czytelnictwo ?  Powstały ciekawe formy promocji czytelnictwa związane ze wspólną organizacją ogólnopolskich akcji czytelniczych. Przerywnikiem spotkania były odczytywane - Humory w bibliotece ; najciekawsze sentencje i cytaty o bibliotekarzu i bibliotece. Spotkanie zaowocowało kolejnymi spotkaniami sieci, co bardzo cieszy panie prowadzące :

Dorota Domska, Alicja Urbańczyk.

 

 

 

Zapraszamy  do  Biblioteki  na - Wystawę prac plastycznych "Polska - nasz dom"

 

Prace pochodzą z powiatowego konkursu plastycznego zorganizowanego przez MOZ NSZZ " Solidarność" Powiatu Milickiego i PCEiPP , z okazji XXXV - lecia NSZZ "Solidarność". W konkursie uczestniczyli uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Cieszkowie, Szkoły Podstawowej w Czatkowicach, Szkoły Podstawowej w Dunkowej, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Miliczu , Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miliczu. Zachęcamy do zwiedzania interesującej wystawy.

 

 

 

22  kwietnia 2016 roku

Światowy  Dzień  Ziemi

Zapraszamy do Biblioteki na  ciekawą wystawę książek.

Celem święta jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Od 2009 roku - 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Nasza planeta Ziemia kręci się jak statek kosmiczny ze swoim ładunkiem ożywionej natury. Organizmy natury dzielą się na : rośliny, zwierzęta, bakterie, wirusy.

 

 

 

KIERMASZ  ZBIORÓW  BIBLIOTECZNYCH

W dniach - 19 do 21 kwietnia  2016 roku, od godziny 10.00 - 17.00 , w Bibliotece, ul. 11 Listopada 5 ; odbędzie się

Kiermasz zbiorów bibliotecznych-

po selekcji w Powiatowej Bibliotece Publicznej i  Bibliotece Pedagogicznej . 

Zapraszamy Wszystkich, którzy chcą bezpłatnie nabyć : książki, czasopisma , inne materiały.

Kiermasz odwiedziło - 119 użytkowników, którzy z ogromnym zainteresowaniem wybierali zbiory  i inne materiały biblioteczne. Dziękujemy za tak liczne uczestnictwo w kiermaszu. 

 

 

AKCJA  CZYTELNICZA   "CZYTAM  W   PODRÓŻY"

W dniu - 6 kwietnia, Powiatowa Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna włączyły się do czwartej edycji - Akcji czytelniczej :

"Czytam w podróży", prowadzonej przez Fundację im. Zbigniewa Herberta, która ma na celu popularyzację czytelnictwa.

W ramach akcji współorganizatorzy : Instytut Książki i Biblioteka Narodowa do wszystkiuch bibliotek, które zgłosiły swój udział : rozesłały zakładki z cytatem wiersza Zbigniewa Herberta. 6 kwietnia należy wręczyć zakładki czytelnikom odwiedzającym Bibliotekę. Natomiast współpracując z I LO im. Armii Krajowej w Miliczu, zakładki zostały podarowane również nauczycielom jezyka polskiego by rozdać uczniom i propagować czytelnictwo wśród młodzieży - " aby media nie wyparły słowo pisane".

 

 

21  MARCA  - ŚWIATOWY  DZIEŃ  POEZJI

W tym dniu czytelnia Powiatowej Biblioteki Publicznej i Biblioteki Pedagogicznej zamieniła się w świat poezji. Na stołach wyeksponowano -  Poezję i Wiersze wybrane : Czesław Miłosza, Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Stanisława Barańczaka, Leopolda Staffa, Jana Kasprowicza, Agnieszki Osieckiej.

Zadaniem Czytelnika było wyszukanie interesującej strofy wiersza i zapisanie na tablicy. Emocje zaczęły towarzyszyć Czytelnikom przy zapisywaniu, ponieważ nieoczekiwanie powstał ranking - wybranych wierszy. Dzień Poezji przebiegał na wesoło.

Dziękujemy Czytelnikom za uczestnictwo.

 

 

 

8  MARCA 

KOBIETO !  PUCHU  MARNY !

Zapraszamy do Biblioteki na interesującą wystawę książek -   Kobiety w powstaniu i  kobiety współczesne.

 

 

CZYTELNIA  INTERNETOWA   NA PLATFORMIE  - IBUK LIBRA

Zapraszamy czytelników po kody aktywacyjne do -  czytelni internetowej, która została uruchomoiona w Bibliotece Pedagogicznej przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną dla bibliotek sieci,  na rok - w okresie od 23.02.2016 r do 22.02.2017 r.

Z czytelni internetowej można korzystać z komputerów domowych i urządzeń mobilnych.

Przystępując do czytelni internetowej na platformie IBUK  LIBRA - www.libra.ibuk.pl ; umożliwia to czytelnikowi korzystanie z 2201 tytułów publikacji - Wydawnictwa Naukowego PWN oraz innych wydawnictw.

 

 

MIĘDZYNARODOWY  DZIEŃ  JĘZYKA  OJCZYSTEGO  W  BIBLIOTECE

Święto przypada - 21 lutego , ustanowione zostało przez UNESCO- 17 listopada 1999 r., by zwrócić uwagę na ogromne znaczenie języka ojczystego dla rozwoju dziedzictwa kulturowego.

Z okazji tego Święta w Bibliotece przygotowano interesującą wystawę książek oraz ankietę dla uczniów i czytelników :

Czy znasz swój jezyk ojczysty ? 

 

 

 

 

WALENTYNKI   2016 

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Czytelników obchodami Walentynek do Biblioteki Pedagogicznej i Powiatowej Biblioteki Publicznej , gdzie każdy wylosuje z wielkiego "serca walentynkowego" - aforyzm lub wiersz o miłości.

Poza tym zachęcamy do interesującej wystawy książek.

ABY  MIŁOŚĆ  ZAWSZE  TRWAŁA

 

 

8  LUTEGO  2016 R.

DZIEŃ   BEZPIECZNEGO  INTERNETU

 

Zapraszamy do Biblioteki Pedagogiocznej na wystawę interesujących książek : 

- Nowe media w edukacji ...

- Wyłącz zanim będzie za późno ...

- Technologie informacyjne ...

- Agresja elektroniczna i cyberbullying ...

- Uzależnienia komputerowe ...

- Uzależnienie od komputera i internetu ...

- Technologie internetowe...

- Patologie komunikowania w Internecie  ...

- Internet ...

- E-lementarz internetu ...

- Gry i hazard : uzależnienia dzieci ...

- Internet a dzieci ...

 

 

PRENUMERATA  CZASOPISM  NA  2016 R.

1. Biblioteka w Szkole

2. Bliżej Przedszkola

3. Biuletyn IPN

4. Dyrektor Szkoły

5. Głos Nauczycielski

6. Głos Milicza

7. Głos Pedagogiczny

8. IT w Edukacji

9. Nauczanie Początkowe

10. Nauczyciel i Szkoła

11. Remedium

12. Życie Szkoły

 

 

FERIE  W  BIBLIOTECE

Biblioteka Pedagogiczna i Powiatowa Biblioteka Publiczna zapraszają w okresie ferii zimowych do Czytelni Biblioteki na bogatą ofertę gier planszowych i edukacyjnych.

 

ZAPRASZAMY  DO  BIBLIOTEKI  NA  WYSTAWĘ  ZDJĘĆ  O  DOLINIE  BARYCZY

Na wystawie zostały wyeksponowane zdjęcia laureatów -  II   Powiatowego Konkursu Fotograficznego 

" Dolina Baryczy - moje widzenie świata"

Organizatorami konkursu było Milickie Stowarzyszenie "Razem Bliżej" i Powiatowe Centrum Edukacyjne i Psychologiczno-Pedagogiczne w Miliczu. W konkursie uczestniczyli uczniowie Szkół Podstawowych i Gimnazjum Powiatu Milickiego. Laureatom życzymy dobrego oka w obiektywie.

 

 

 

ZAPRASZAMY  NA  WYSTAWĘ  - 13  GRUDNIA  - ROCZNICA WPROWADZENIA  STANU  WOJENNEGO

Wystawwa potrwa od 10 do 18 grudnia , znajdują się na niej książki z zasobów Biblioteki Pedagogicznej ; gry edukacyjne z zasobów Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz dokumenty społeczności lokalnej Powiatu Milickiego z życia społeczeństwa -

( Klasery filatelistyczne, broszury, ulotki, "Tygodnik Solidarność") - przekazane Bibliotece do przechowania w formie archiwalnej.

 

 

 

 

SPOTKANIE  SIECI  BIBLIOTEKARZY

W dniu 8 grudnia 2015 roku, w sali  konferencyjnej Biblioteki Pedagogicznej odbyło się spotkanie dla bibliotekarzy z bibliotek szkolnych w ramach sieci, by wypracować formy współpracy między bibliotekami. Na spotkanie przybyły bibliotekarki ze Szkoły Postawowej Nr 2 w Miliczu i Szkoły Podstawowej we Wziachowie Wielkim, ze  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w MIliczu, Zespołu Szkół im. T. Kościuszki, Technikum Leśnego, Gimnazjum im. M.Kopernika w Miliczu. Uczestników spotkania przywitały Dorota Domska i Alicja Urbańczyk. Wszyscy uczestnicy byli obecni i zainteresowani wymianą doświadczeń. Został ustalony następny termin spotkania i zadania do realizacji co ucieszyło bardzo bibliotekarki prowadzące spotkanie. 

 

 

 

 

 

 

W  BIBLIOTECE  ŚWIĄTECZNIE

Za taki nastrój odpowiada wystawa prac plastycznych na którą zapraszamy.

Na wystawie są prace laureatów powiatowego konkursu : Kartka świąteczna na Boże Narodzenie.

Prace uczniów z lat 2006-2014.

Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa we Wziąchowie Wielkim.

 

 

 

 

25  LISTOPADA  2015 r.  - DZIEŃ  PLUSZOWEGO  MISIA

Biblioteka obchodziła ten dzień - 26 listopada wraz z dziećmi z Przedszkola Świat Malucha w Miliczu. Bibliotekarki

Alicja Urbańczyk i Dorota Domska przygotowały dla dzieci z  2 grup przedszkolnych : 3 i 4 - latki oraz 5- latków , prezentację multimedialną na temat :

  * Czy znasz tego misia, bohatera różnych bajek ?

* oraz konkurs przyrodniczy o niedźwiedziach ( różnych ich gatunkach, gdzie zamieszkują, czym się żywią , jak wyglądają). Dzieci wykazały się bogatą wiedzą na wybrane przez panie tematy.. Po prezentacji dzieci uczestniczyły w grach ruchowych, kalamburach, odgadywały zagadki, układały puzzle oraz wymyślały ciekawe imiona dla Misia uczestniczącego z nami w zajęciach. By uatrakcyjnić zajęcia, dzieci wysłuchały też piosenek o misiach i obejrzały bajki : "Miś Yogi" , "Miś La Bamba".

Zajęcia przyniosły dzieciom wiele wrażeń i radości.

Ale ciekawostką jest to  iż dzieci przyniosły ze sobą prace plastyczne , które wykonały w Przedszkolu. Prace przedstawiają Ich przyjaciela Misia, są niezwykle barwne i interesujące. Z prac niebawem odbędzie się wystawa w Bibliotece, na którą serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

 

 

MIESIĄC  PAŹDZIERNIK  MIĘDZYNARODOWYM  MIESIĄCEM  BIBLIOTEK  SZKOLNYCH

 

 Z tej okazji w dniach 27 i 28 października 2015 roku, Bibliotekę odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowym Zamku wraz z bibliotekarką i nauczycielkami . Uczniom przygotowano prezentację multimedialną na temat : Ciekwostki książkowe , grę edukacyjną o książkach oraz ankietę sprawdzającą preferencje czytelnicze uczniów. Analiza ankiet zostanie przesłana drogą elektroniczną do pani z biblioteki w Nowym Zamku.

 Natomiast drugiego dnia w Bibliotece zagościły dzieci z Przedszkola "Świat Malucha" by wyeksponować swoje prace plastyczne wykonane w ramach konkursu , na temat  jesieni. Dzieciom panie bibliotekarki Alicja Urbańczyk  i Dorota Domska zaprezentowały bajki i piosenki o jesieni na tablicy interaktywnej , przygotowały "Quiz o jesieni " oraz zagadki. Dzieci świetnie sie bawiły a zarazem posiadały dużą wiedzę na temat jesieni. Bibliotekarki podziękowały pani Dyrektor Przedszkola "Świat Malucha" za współpracę i dzieciom za piękne prace na miarę arcydzieł sztuki. 

Wystawa prac potrwa w Bibliotece do 15 listopada 2015 roku .

 

ZAPRASZAMY  DO  ZWIEDZANIA

 

ŚWIATOWY  DZIEŃ  TABLICZKI  MNOŻENIA

25 września 2015 roku

 

 

 

To bezpłatna akcja edukacyjna . Odbywa się w ostatni piątek września. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania -uczenia się matematyki. Powiatowa Biblioteka Publiczna i Biblioteka Pedagogiczna włączyły się w to przedsięwzięcie. Dzień Tabliczki Mnozenia został przeprowadzony w klasach gimnazjum i liceum w Miliczu, na lekcjach Pani Anety Nowak, nauczyciela matematyki . Do krótkiego testu przystąpiło łącznie 73 uczniów. Akcja wzbudziła wśród młodzieży wiele pozytywnych emocji. Chcemy propagować zasadność uczenia się tabliczki mnozenia, a takze poznawania matematyki. Musimy pamiętać, że przedmiot ten towarzyszy nam przez całe życie, w każdej chwili , kiedy patrzymy na zegarek, wstukujemy numer telefonu, liczymy kieszonkowe. Wszędzie otaczają nas liczby, musimy umieć sobie z nimi radzić, dlatego warto znać tabliczkę mnożenia. 

Bibliotekarki :  Alicja Urbańczyk, Dorota Domska

 

 

 

 

 

 

 

ROK  SZKOLNY - 2015/2016 

ROKIEM  OTWARTEJ  SZKOŁY

 

Zestawienie bibliograficzne z zasobów Biblioteki 

 

1. Bąbel, P.  : 12 zasad skutecznej edukacji [...]. GWP, Sopot 2015

2. Bojarska, L. : Belfer na huśtawce  : o autorytecie nauczyciela. Wolters Kluwer, Warszawa 2012

3. Dumont, H. (red) : Istota uczenia się [...]. ABC Wolters Kluwer, Warszawa 2013

4. Klus-Stańska, D. (red) : Dokąd zmierza polska szkoła ? . Wydaw. Akad. "Żak", Warszawa 2008

5. Kordziński, J. : Dyrektor szkoły - moderator, facylitator, coach. Wolters Kluwer, Warszawa 2015

6. Kwiatkowski, S.M. (red) : Przywództwo edukacyjne : współczesne wyzwania. ABC Wolters Kluwer, Warszawa 2014

7. Łukasik, J.M. (red) : Codzienność szkoły : nauczyciel. Impuls, Kraków 2014

8. Nowosad, I. (red) : Codzienność szkoły : uczeń. Impuls, Kraków 2014

9. Muchacka, B.(red) : Szkoła w nauce i praktyce edukacyjnej. T.1. Ofic. Wydaw. Impuls, Kraków 2006

10. Muchacka, B. (red) : Szkoła w nauce i praktyce edukacyjnej. T.2. Ofic. Wydaw. Impuls, Kraków 2006

11. Szempruch, J. Nauczyciel w warunkach zmiany społecznej i edukacyjnej. Ofic. Wydaw. Impuls, Kraków 2012

12. Taraszkiewicz, M. Metody wspierania rozwoju ucznia : niezbędnik dyrektora. Wolters Kluwer, Warszawa 2009

 

 

 

 

 

 

5     WRZEŚNIA

 

czwarta  edycja  ogólnopolskiej  akcji 

 

NARODOWE  CZYTANIE

"LALKI'

BOLESŁAWA  PRUSA

 

zapraszamy  na wystawę książek

 

CZYTELNIKU  SPRAWDŹ  SWOJĄ  WIEDZĘ  I  ODPOWIEDZ  NA  PYTANIA

1. Społeczeństwo w "Lalce" :

- wymień arystokrację ................

- wymień szlachtę ....................

- wymień mieszczaństwo i inteligencję ..........

2. Jaki jest główny wątek  w powieści B. Prusa ?

3. Pokolenia idealistów w "Lalce" - wymień bohaterów ?

4. Tło historyczne powieści , podaj ramy czasowe ?

 

 

 

 

 

 

8 MAJA - OGÓLNOPOLSKI  DZIEŃ  BIBLIOTEKARZA  I  BIBLIOTEK

 

Zapoczątkowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie wcześniej skierowane było tylko do bibliotekarzy. Z czasem stało się powszechnie obchodzonym Świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek. Czytelnicy Biblioteki Pedagogicznej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przez tydzień mają do wykonania zadanie - odpowiedzieć na 3 pytania ,gdyby czytelnik był pisarzem , co poleciłby do czytania i jakie treści zawierałaby Jego książka. Oprócz tego 8 maja z okazji Dnia Bibliotekarza przygotowano wystawkę z plakatami informacyjnymi i notką biograficzną Święta. 

 

Zadania dla Czytelnika : 

1. Jak myslisz , jesli byłbyś pisarzem- to jak zatytułowałbys Swoja książkę ?

2. Jakie tresci zawierałaby ?

3. Co chciałbysś ciekawego w tej książce przekazać czytelnikowi ? 

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wypełnienia zadań i przesłanie na e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dziękujemy

 

 

 

 

 

22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi 

Z tej okazji w Bibliotece odbyła sie wystawa - Darów Matki Ziemi i Natury ( ziarna i owoce suszone) Doliny Baryczy i Krajów Europy . Odwiedzający Bibliotekę chętnie degustowali

dary natury. Zapraszamy Wszystkich wystawa trwa do końca tygodnia 

 

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki 

Zapraszamy do zapoznania się z ekspozycją plakatów informujących o darmowych bibliotekach internetowych,  w dobie tak szybkiego rozwoju mediów oraz o tym, że czytamy wszędzie - by rozwijać zainteresowanie czytaniem .

Ciekawe strony internetowe : 

- Europeana.eu

-Polona.pl

-Biblionetka.pl

-Lubimyczytac.pl

-Swiatczytnikow.pl

 

 

 

Światowy Dzień  Poezji

Święto przypadające 21 marca . W tym roku Biblioteka Pedagogiczna zorganizowała wystawę książek z zasobów Biblioteki - O poezji współczesnej i poezji z lat 1918 -1939 oraz spotkanie z poezją Jana Pawła II, by podkreślić iż rok 2015 został ogłoszony - Rokiem Św. Jana Pawła II 

 

Na spotkanie przybyła młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miliczu wraz z wychowawcami. 

 

Młodzież  obejrzała na tablicy interaktywnej i wysłuchała poezję Karola Wojtyły recytowaną przez Jerzego Zelnika i śpiewaną przez Stanisław Soykę - "Strumień" z "Tryptyku rzymskiego", któremu towarzyszyły obrazy przyrody: góry, stumienie, drzewa, zwierzęta. Nastepnie uczniowie wykonali 3 ćwiczenia usprawniające aparat mowy by prawidłowo artykułować głoski przy recytacji wierszy. Po czym wysłuchali fragmentów poezji wybranych z cylku " :Poezje. Poematy. Szkice" Karola Wojtyły - recytowanych przez bibliotekarza. W dalszej części spotkania w Bibliotece puszczono młodzieży na tablicy pieśń "Barka" z obrazami z zycia Papieża podczas pontyfikatu a uczniowie wsluchani w pieśń wykonywali prace według własnej inwencji twórczej. - ' Poezja w obrazach młodzieży ze Specjanego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Miliczu". Powstałe prace stanowią wystawę w Bibliotece.

Zapraszamy  nauczycieli do współpracy w ramach spotkań i lekcji bibliotecznych .

 

 

 

 

 


CZASOPISMA  PRENUMEROWANE  W 2015 r.

 

Biblioteka w Szkole

Biologia w Szkole

Bliżej Przedszkola

Coaching

Charaktery

Deutch Aktuell

Dyrektor Szkoły

English Matters

? Español / Si Gracias

Français Présent

Głos Nauczycielski

Głos Pedagogiczny

Głos Milicza

Język Polski w Gimnazjum

Język Polski w Liceum

Język :Polski w Szkole IV-VI

KIno

Nauczanie Początkowe

Niebieska Linia

Octaʜobka : Poccия 

Poradnik Bibliotekarza

Sens

Świetlica w Szkole

Wiedza i Życie

Wychowanie w Przedszkolu

Życie Szkoły

 


 

21 lutego - Międzynarodowy  Dzień  Języka  Ojczystego

Zapraszamy na ciekawą wystawę książek z zasobów Biblioteki

 

 


 

Zapraszamy na wystawę kaiążek z okazji - Dnia Bezpiecznego Internetu

 

10 lutego 2015 roku

 

oraz wystawę ksiązek o "Miłości" z okazji - Walentynek

14 lutego 2015 rok


 

 

 

Zapraszamy na wystawkę 13 grudnia - Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

 

 


 

1 grudnia 2014 roku

ŚWIATOWY  DZIEŃ  WALKI  Z  AIDS

Zapraszamy na wystawę książek poświęconych obchodom święta.

hosting

 


 

25 listopada 2014 roku

DZIEŃ  PLUSZOWEGO  MISIA

       Panie bibliotekarki Dorota Domska, Alicja Urbańczyk odwiedziły dzieci z Przedszkola "Świat Malucha" , by przyblizyć dzieciom postać Misia, historię powstania święta w formie przygotowanych zabaw, gier, rysunków, układanek. Dzieciom odczytano 3 opowiadania o Misiu Uszatku i Kubusiu Puchatku, rozdano czapki z wizerunkami misia- dzieci z zainteresowaniem słuchały opowiadań i aktywnie wykonywały zabawy, rysowały.

Pierwszy miś maskotka powstał ponad 100 lat temu ale do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek.

Pani Dyrektor Przedszkola z nauczycielami i dziećmi powitała nas bardzo uroczyście, pięknie udekorowną salą, w tle muzyka i każde dziecko ze swoim przyjacielem Misiem - było bajkowo.

 

hosting

hosting

hosting

 


 

 PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

 

 

      W dniu 23 października 2014 r. - Bibliotekę Pedagogiczną odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowym Zamku- kl. IV-VI, wraz z bibliotekarką i nauczycielką języka angielskiego. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów – Miesiąc Październik Miedzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Uczniowie zwiedzili Bibliotekę, zapoznali się z warsztatem informacyjnym. Następnie w sali konferencyjnej przedstawiono uczniom na tablicy interaktywnej prezentację na temat :

 • historii książki od starożytności po e-book

 • biblioteki od średniowiecza po współczesne. Jak wygląda Biblioteka w Miliczu

 • dokumenty gromadzone w bibliotece : książki, czasopisma ( zeskanowanie tytułów)

 • jak zachowujemy się w bibliotece

 • co oferuje Biblioteka w Miliczu.

  Po prezentacji uczniowie otrzymali ksero materiałów edukacyjnych między innymi :

 • jak wygląda karta biblioteczna

 • jakie elementy z karty wpisujemy na rewers.

     Było widać chętnych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki. Do czego zaprosiły panie bibliotekarki – Alicja Urbańczyk, Dorota Domska. Tablica interaktywna – Emil Rejek.

 

 


Zapraszamy Czytelników do zapoznania się z kolejnymi wspomnieniami z lat wojny 1926-1950, opisanymi przez

pana Tadeusza Jóźków.

Na podstawie własnych przeżyć i zebranych faktów przez  ojca- Franciszka Jóźków.

Wspomnienia podarowane są Bibliotece Pedagogicznej na 3 płytach CD.

 

 

 

 

W dniach : 06-12 października 2014 r. 

Odbył się Europejski Tydzień Dysleksji

Zapraszamy do Biblioteki na wystawę książek

 


 

31 MAJA

DZIEŃ  BOCIANA  BIAŁEGO

Zapraszamy  na wystawę materiałów edukacyjnych z zasobów Biblioteki.

 

 


 

ROK  SZKOLNY   2013/2014  ZOSTAŁ  OGŁOSZONY  -  ROKIEM  SZKOŁY  W  RUCHU

Zestawiwenie bibliograficzne ze zbiorów Biblioteki w Miliczu - dzieła zwarte

1) Bielski, J. : Metodyka wychowania fizycznego i zdrowotnego : podręcznik dla nauczycieli [...]. Impiuls, Kraków 2005

2) Bondarowicz, M. : Forma zabawowa w nauczaniu  sportowych gier zespołowych . Sport i Turystyka , Wraszawa 1983

3) Bondarowicz, M. : Zabawy w grach sportowych. WSiP, Warszawa 1995

4) Chromiński , Z. : Aktywność ruchowa dzieci i młodzieży : założenia metodyczne [...] . Instytut Wydaw. Związków Zawodowych, Warszawa 1987

5) Grabowski, H. : Teoria fizycznej edukacji. WSiP, Warszawa 1999

6) Gablankowski,. A. : Stretching w szkole. WSiP, Warszawa 1994

7) Grabowski, H. : O kształceniu i wychowaniu fizycznym. Z.N. im. Ossolińskich, Wrocław 1987

8) Grabowski, H. : Co koniecznie trzeba wiedzieć o wychowaniu fizycznym. Impuls, Kraków 2000

9) Kutzner-Kozińska, M. : Korekcja wad postawy. WSiP, Warszawa 1986

10) Lisowska, B. : Zielone szkoły : program i scenariusz zajęć wyjazdów śródrocznych. Impuls , Kraków 1999

11) Ławrowska, R. : Muzyka i ruch. WSiP, Warszawa 1991

12) Matynia, J. : Zabawy i gry ruchowe w wodzie. AWF, Poznań 1979

13) Małek, E. : Dziecięce hip-hop : zabawy stymulujące psychomotoryczny rozwój dziecka. Małopolskie Centrum Doskonal. Naucz. , Kraków 2000

14) Osiński, W. : Zarys teorii wychowania fizycznego. Wydaw. AWF, Poznań 1996

15) Skowrońska-Lebecka, E. : Dźwiek i gest : ćwiczenia muzyczno-ruchowe dla dzieci i młodzieży . "Żak", Warszawa 1995

16) Sherborne, W. : Ruch rozwijający dla dzieci . Wydaw. Nauk. PWN,. Warszawa 1997

17) Strzyżewski, S. : Proces kształcenia i wychowania w kulturze fizycznej. WSiP, Warszawa 1996

18) Szkoła promująca zdrowie : doświadczenia dziesięciu lat : poradnik dla koordynatorów i zespołów promocji zdrowia [...]. Red. Barbara Woynarowska. Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zdrowotnej, Warszawa 2000

19) Pedagogika alternatywna : dylematy praktyki. Red. Krystyna Baranowicz. Ofic. Wydaw. Impuls, Łódź-Kraków 1995

20 ) Trześniowski, R. : Zabawy i gry ruchowe. WSiP, Warszawa 1995

21) Wlaźnik, K. : Wychowanie fizyczne w klasach 1-3 : przewodnik [...]. "Juka", Warszawa 1998

22) Wychowanie fizyczne w kształceniu zintegrowanym . WSiP, Warszawa cop. 2000

23) Wychowanie fizyczne i edukacja dla bezpieczeństwa w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum. Podstawa programowa z komentarzami. T. 8 . [Pr. zbiorowa.] . MEN, Warszawa 2009

24) Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne : czasopismo dla nauczycieli. Wydaw. SPAR, Warszawa 1989 do roku 2014

25) Zimmer, R. : Sport i zabawa w przedszkolu. Ofic. Wydaw. "Marshal", Wrocław cop. 1998

 

 


 

ANALIZA  ANKIETY  Z  OKAZJI  DNIA  BIBLIOTEKARZA  I  BIBLIOTEK

 

Ankietę wypełniło 45 respondentów. Odpowiedzi były następujące :

1) Czy Biblioteka jest dla Ciebie źródłem informacji ?

Wszysscy ankietowani odpowiedzieli - tak . Niektóre odpowiedzi były z uzasadnieniem (bo zawsze można znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania ; znaleźć to czego poszukujesz ; jest źródłem ciekawych informacji ; jest bardzo przydatna czytelnikowi by zgłębiać wiedzę z różnych książek , jak encyklopedie, poradniki, słowniki  a nawet internet ; biblioteka uczy życia i wychowuje ; można przyjemnie posiedzieć i poczytać )

2) Czy Twoje oczekiwania czytelnicze są spełnione ? 

Respondenci odpowiedzieli również - tak , ponieważ książek których nia ma w bibliotece zawsze mozna zamówić i będą zakupione dla czytelnika ; w bibliotece jest wiele ciekawych pozycji książkowych na wystawce - nowości ; pomimo bogatej literatury mogłoby być  więcej książek Evansa Richarda Paulo.

3 ) Z jakich źródeł wiedzy korzystasz najczęściej ? 

W pierwszej kolejności ankietowani odpowiedzieli że internet , linki edukacyjne ; na drugim miejscu katalog on-line i tradycyjny ; oraz encyklopedie, poradniki, przewodniki.

Dziękujemy czytelnikom za aktywny udział w organizacji Dnia Bibliotekarza.

 


 

 

"PÓŁKA WOLNOŚCI"  W POWIATOWEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ I PEDAGOGICZNEJ

W tym roku mija 25 lat od przeprowadzenia pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce. Z tej okazji nasza Biblioteka popularyzuje literaturę , przedstawiając najnowszą historię Polski i poszerza wiedzę o polskiej drodze do wolności. Nasza "Półka Wolności" jest elementem ogólnopolskiej akcji obywatelskich obchodów 25 rocznicy przemian demokratycznych w naszym kraju wraz z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Iinicjatywą "Razem '89".

 


 

8 MAJA DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK

Święto książek zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Zapraszamy do biblioteki na wystawę książek oraz do wypełnienia ankiety na temat oczekiwań czytelnika względem Biblioteki.

1. Czy biblioteka jest dla Ciebie źródłem informacji ?

2. Czy Twoje oczekiwania czytelnicze są spełnione?

3. Z jakich źródeł wiedzy korzystasz najczęściej :

-katalog on-line

-katalog tradycyjny

-encyklopedie,poradniki,przewodniki

-internet, linki edukacyjne..

 

Zapraszamy na dwie wystawy :
 
- 22 kwietnia : Światowy Dzień Ziemi  ( Nasiona świata - moc natury w małym ziarenku)
- 23 kwietnia : Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ( książki z zasobu biblioteki)
 
 
 
 
 
 

 
 
Moje miasto Milicz
 
 
       W dniu 7 lutego 2014 roku - odbyło się kolejne spotkanie dzieci z Przedszkola przy MSPDiON w Bibliotece Pedagogicznej . Temat spotkania : Moje miasto Milicz ,   według scenariusza pani Alicji Urbańczyk. Dzieci poznały herby Powiatu i Gminy. Zapoznały się z zabytkami Milicza, zwierzętami lasów i stawów. Uczestniczyły w grach edukacyjnych :
- puzle (układanie herbu z wyciętych elementów)
- łowienie ryb (szablony ryb)
- odgadywanie odgłosów zwierząt naszych lasów i stawów
- odgadywanie zagadek o zwierzętach.
Gry uatrakcyjniły wyswietlane na tablicy interaktywnej obrazy i filmy o Dolinie Baryczy autorstwa pana Emila Rejka.
Spotkanie przeprowadziły i przygotowały materiały edukacyjne Alicja Urbańczyk i Dorota Domska.
 
 
 
 
hosting
 
fot. E. Rejek
 
hosting
 
fot.E.Rejek
 
hosting
fot.E.Rejek
 
hosting
fot.E.Rejek
 
 

 
11  lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu
 
     W tym dniu w Bibliotece przygotowano wystawkę książek na temat bezpieczeństwa w sieci..
Dzień Bezpiecznego Internetu - jest inicjatywą Komisji Europejskiej ; ma na celu bezpieczny dostęp dzieci i młodzieży do zasobów internetu.
Literatura :
*Augustynek, A. : Uzależnienia komputerowe ...  Difin , Warszawa 2010
*Aftas, P. : Internet a dzieci. Uzależnienia ... Prószyński i S-ka, Warszawa 2003
*Castells, M. : Społeczeństwo sieci ... Wyd. Nauk PWN, Warszaqwa 2011
*Chocholska, P. : Uzależnienie od komputera i internetu ...  Wyd. Hachette Polska, Warszawa 2009
*E-lementarz internetu ... Wyd. Helion, Gliwice 2009
*Griffiths, M. : Gry i hazard ...  GWP, Gdańsk 2004
*Internet a psychologia : możliwosci, zagrozenia ...Red. W.J. Paluchowski. Wyd. Nauk PWN, Warszawa 2009
*Internet : fenomen społeczeństwa ... Wyd. Św. Pawła, Częstochowa 2001
*Kozak, S. : Patologia komunikowania w interneci ...  Difin, Warszawa 2011
* Syguła, A. : Technologia internetowa w nauczaniu.  Wyd. Uczelni PWSZ , Kalisz 2005
 

 


 

Czasopisma prenumerowane w 2014 roku

 

 1. Alkoholizm i Narkomania
 2. Biblioteka w Szkole
 3. Biologia w Szkole
 4. Blizej Przedszkola
 5. Biuletyn IPN
 6. Charaktery
 7. Chemia w Szkole
 8. Dyrektor Szkoły
 9. Fizyka w szkole
 10. Gazeta Wyborcza
 11. Geografia w Szkole
 12. Głos Milicza
 13. Głos Nauczycielski
 14. Głos Pedagogiczny
 15. Język Polski w Gimnazjum
 16. Język Polski w Liceum
 17. Jęztyk Polski w Szkole IV_VI
 18. Kronika Sejmowa
 19. Matematyka
 20. Nauczanie Początkowe
 21. Poradnik Bibliotekarza
 22. Psychologia w Szkole
 23. Remedium
 24. Świetlica w Szkole
 25. Tygodnik Milicki
 26. Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne
 27. Wychowanie Muzyczne w Szkole
 28. Wychowanie w Przedszkolu
 29. Wychowawca
 30. Życie Szkoły

 

 

 


 

Zakończenie Roku  Juliana Tuwima w Bibliotece Pedagogicznej

 

 

        W dniu 10 grudnia, grupa 4 – latków z MSPDi ON wraz z paniami odwiedziła Bibliotekę Pedagogiczną. Było to kolejne spotkanie z przedszkolakami z okazji obchodów roku Juliana Tuwima .Dzieci uczestniczyły w zajęciach przygotowanych przez bibliotekarki Dorotę Domską , Alicję Urbańczyk oraz Emila Rejka. Następnie wysłuchały wiersza Juliana Tuwima ,,Lokomotywa” a przy wykorzystaniu tablicy interaktywnej, oglądały obrazy i filmy ilustrujące wiersz wraz z podkładem muzycznym. Powstały pięknie namalowane lokomotywy. Panie z biblioteki zapraszają do udziału w zajęciach inne grupy przedszkolne.

 

 

hosting

fot.E.Rejek

 

hosting
fot. E.Rejek
 
hosting
fot.E.Rejek
 
 
hosting
fot.E.Rejek
 
hosting
fot.E.Rejek
 
 
hosting
 
fot.E.Rejek
 
 
 

 
 
Kolejne spotkanie dzieci w Bibliotece
 
     W ramach  otwarcia w Bibliotece Pedagogicznej cyklu spotkań - 14 listopada 2013 r. , Bibliotekę odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr. 2 w Miliczu z nauczycielką panią Joanną Sikorską-Jezierską.
Temat spotkania : Czytanie "Legendy o Bazyliszku" połączone z oglądaniem obrazów i bajki na tablicy interaktywnej. Wspólny plakat a na zakończenie słodki poczęstunek.Dzieci były zachwycone innym rodzajem lekcji.
 
hosting
                                                                                                                                                                    
 
hosting
 
 
 


 
 
 
Milicka Zaczytana Kampania na medal
 

          Milicka biblioteka w październiku  przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii Zaczytani. Akcja ta cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród mieszkańców powiatu Milickiego. W listopadzie przekazana  do fundacji   została pierwsza partia  zawierająca  80 książek  dla dzieci.  Na chwile obecną  zapełnia się druga paczka która lada chwila zostanie wysłana.
     W  naszą akcję włączyły się osoby prywatne jak i zorganizowane grupy.
7 listopada Milicką Bibliotekę odwiedziły 3 klasy  ze  Szkoły Podstawowej  nr.2  przynosząc ze sobą  swoje ulubione książeczki.
 
 Za wszystkie dotychczasowe książeczki  dziękujemy i  zachęcany do dalszego przynoszenia
 

hosting

fot.E.Rejek

hosting
fot. E.Rejek
hosting
fot.E.Rejek
 
hosting
fot.A.Sambora
 
hosting
 fot. A.Sambora
 
 
 
Pragniemy by dzięki kampanii  Zaczytani:
         ✓  każde dziecko, które zostanie przyjęte na oddział dziecięcy otrzymało książkę, którą
              będzie mogło zabrać do   domu
         ✓  w jak największej ilości szpitali powstawały biblioteki z wartościowymi książkami, dzięki
              którym dzieci i młodzież będzie  mogła oderwać się choć na chwilę od choroby
        ✓   rozbudzić miłość do czytania i książek  
 
 

 
Praca plastyczno-historyczna 
 
 
          W 150 rocznicę (1863-2013) wybuchu Powstania Styczniowego Biblioteka Pedagogiczna proponuje uczniom wykonanie      pracy plastyczno-historycznej na temat : Wykonaj makietę o Powstaniu Styczniowym.
Celem pracy jest pogłębienie wiedzy historycznej o dziejach Polski.
Propozycja wykonania pracy skierowana do uczniów Gimnazjum i Liceum.
"Makieta o Powataniu Styczniowym: - wykonana technika dowolną (np. papier, karton, masa solna ...)
Prace proszę przynosić do 15 grudnia 2013 roku, do Biblioteki
Na zwycięzców będą czekać nagrody książkowe.
 
Zapraszamy do uczestnictwa w wykonaniu prac !!!
 
 

 
Październik-Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek

 

       Miesiąc październik  Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Hasło tegorocznych obchodów Święta  to „Bramy do życia”. Biblioteka Pedagogiczna w ramach tego święta otwiera cykl spotkań dzieci przedszkolnych w bibliotece. „Bramy do życia”-więc żyjmy czytając, bo przecież czytanie rozwija intelektualnie i wpływa na witalność. Spotkaniom będzie towarzyszyło czytanie fragmentów wierszy, bajek, rozmowa,wspólny plakat.
 

Zapraszamy do uczestnictwa! 

 

 

    Pierwsze spotkanie odbyło się 21 października 2013. Bibliotekę odwiedziła grupa dzieci z Przedszkola „Świat Malucha” wraz z panią nauczycielką i dyrektorką.
 
    Dzieci wysłuchały fragment wiersza „Lokomotywa” Julina Tuwima przeczytanego przez bibliotekarza, któremu towarzyszył ilustrowany pokaz danych fragmentów wiersza na tablicy interaktywnej. Po jego wysłuchaniu dzieci przystąpiły do dyskusji, po czym obejrzały 2 filmy przygotowane tematycznie  do tematu zajęć. Następnie dzieci w 2 grupach przystąpiły do tworzenia  plakatu-wagonu i lokomotywy. Na koniec każdy otrzymał opaski  oraz kolorowankę z lokomotywą.

 

hosting

fot.A.Jezierska

hosting

 

fot.A.Jezierska

 


 

Zaczytana Kampania

 

       Nasza biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii Zaczytani, której celem jest stworzenie na oddziałach dziecięcych w całej Polsce miejsc, w których można zaczytać się i zapomnieć o chorobie.


Pragniemy by dzięki kampanii  Zaczytani:


         ✓  każde dziecko, które zostanie przyjęte na oddział dziecięcy otrzymało książkę, którą

              będzie mogło zabrać do   domu
         ✓  w jak największej ilości szpitali powstawały biblioteki z wartościowymi książkami, dzięki

              którym dzieci i młodzież będzie  mogła oderwać się choć na chwilę od choroby
        ✓   rozbudzić miłość do czytania i książek   

 

       Jeśli posiadasz w domu książki, które z radością czytałeś jako dziecko lub do których zaglądały Twoje pociechy możesz podarować je dzieciom i młodzieży przebywającej w szpitalach. Będziemy również szczęśliwi jeśli specjalnie kupisz swoją ulubioną bajkę i podarujesz ją na rzecz Zaczytanych. Ważne, aby książki były w dobrym stanie oraz dostosowane dla dzieci i młodzieży.
   Zaczytani otrzymali Patronat Honorowy Małżonki Prezydenta Anny Komorowskiej Pomóż naszej bibliotece i zostań ambasadorem Zaczytanych

 

hosting

fot.A.Jezierska

 


 

22-28 września Tydzień Zakazanych Książek
 
    

      W naszej Bibliotece w tych dniach można między innymi zobaczyć wystawę Książek Zakazanych, dowiedzieć się, dlaczego zakazano ich czytania oraz zapoznać się z listą dzieł zakazanych. Celem akcji  jest propagowane wolności słowa i ukazywanie zagrożeń związanych z cenzurowaniem treści ze względów politycznych, światopoglądowych czy obyczajowych. Zapraszamy do ich czytania!
    
     Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni - jako z uosobienia ich wolności.
 

hosting

fot.E.Rejek

 

 


 

Rok 2013 rokiem poety Juliana Tuwima

 


         W roku 2013 przypada sześćdziesiąta rocznica jego śmierci – zmarł 27 grudnia 1953 roku. W tym roku minie też sto lat od jego poetyckiego debiutu – publikacji wiersza “Prośba” w “Kurierze Warszawskim”.
Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia. (…) Poezja Juliana Tuwima jest jedną z najważniejszych w XX wieku propozycji uprawiania sztuki słowa.

 

 

Zestawienie bibliograficzne – Julian Tuwim
 
Dzieła zwarte (zasób Biblioteki w Miliczu)

 


1.    Antologia poezji polskiej : ... od średniowiecza do współczesności. Wybór Jan Grzybowski.Wydaw. Videograf II, Katowice 2007
2.    Hutnikiewicz, Artur : Portrety i szkice literackie. PWN, Warszawa 1976
3.    Literatura polska : encyklopedia PWN : epoki literackie , prądy i kierunki, Dzieła i twórcy. Wydaw. Naukowe PWN, Warszawa 2007
4.    Literatura polska : przewodnik encyklopedyczny. T. 2 PWN, Warszawa 1985
5.    Łazarczyk, Bohdan : Sztuka translatorska Juliana Tuwima. Przekład z poezji rosyjskiej. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1979
6.    Sawicka, Jadwiga : Julian Tuwim. Wiedza Powszechna, Warszawa 1986
7.    Sawicka, Jadwiga : „Filozofia słowa” Juliana Tuwima. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1975
8.    Stradecki, Janusz : Julina Tuwim : bibliografia. PIW, Warszawa 1959
9.    Stradecki, Janusz : O Julianie Tuwimie 1894-1953 : poradnik bibliograficzny. Biblioteka Narodowa, Warszawa 1969
10.    Tuwim, Julian : Bal w operze. „Czytelnik”, Warszawa 1982
11.    Tuwim , Julian : Lutnia Puszkina. Wybór i przekład utworów Aleksandra Puszkina. Wydaw. TPPR „Współpraca:, Warszawa 1987
12.    Weintraub, Wiktor : Od Reja do Boya. PIW, Warszawa 1977
13.    Wyka, Kazimierz : Rzecz wyobraźni. PIW, Warszawa 1977
 


Artykuły
Baza : Edukacja – artykuły ( Dolnoślaśkiej Biblioteki Pedagogicznej – www.dbp.wroc.pl)

 


1.    Ankudewicz-Blukacz, Teresa : Juliana Tuwima „Dwa wiatry” podstawą do cwiczeń w interpretacji i kulturze żywego słowa (cykl lekcji) / Teresa Ankudewicz-Blukacz // Warsztaty Polonistyczne. - 1999, nr 1, s. 16-18
2.    Baluch, Alicja : Liryczne „biedy” w wierszach dla dzieci Juliana Tuwima / Alicja Baluch // Wychowanie w Przedszkolu. - 1999, nr 1, s. 12-13
3.    Buczek, Magdalena : Julian Tuwim dla dzieci : scenariusze turnieju / Magdalena Buczek // Biblioteka w Szkole . - 2013, nr 6 , s. 26
4.    Kozłowska, Grażyna : Julian Tuwim : godzina literacka : montaż słowno-muzyczny /
Gra żyna Kozłowska // Poradnik Bibliotekarza. - 1995, nr 6, s. 34-35
5.    Lisiecka, Zofia : Anioł zaniemówił najpiękniejszym wierszem – sugestie metodyczne na temat „Choinki” J. Tuwima / Zofia Lisiecka // Język Polski w Szkole : dla klas IV-VIII. - 1995/1996 , z.5, s. 81-84
6.    Matysiuk, Irena : Propozycja opracowania wiersza J. Tuwima „Spóźniony słowik” w klasach IV-VI / Irena Matysiuk // Język Polski w Szkole IV-VIII. - 1995/1996, z. 4, s. 39-42
7.    Nadolna, Małgorzta : Opracowanie lekturty dla I klasy „Lokomotywa” J. Tuwima / Małgorzata Nadolna // Życie Szkoły. - 1998, nr 5, s. 281-284
8.    Piecewicz, Anna : Julian Tuwim – czarodziej słów : międzyszkolny konkurs czytelniczy / Anna Piecewicz // Biblioteka w Szkole. - 2013, nr 9 s. 10-13
9.    Szefler, Elzbieta : Klasa II : temat bloku : Julian Tuwim , twórca poezji dziecięcej / Elżbieta Szefler // Nauczanie Początkowe : Kształcenie zintegrowane . - 2000/20001, nr 3 , s. 42-61
10.    Szewczyk, Katarzyna : „I trwać w uporze”. Julian Tuwim o poecie i poezji / Katarzyna Szewczyk // Polonistyka. - 2000, nr 2, s. 103-107
11.    Waligóra, Janusz : Czytanie Tuwima : wokół wiersza „W lesie” / Janusz Waligóra // Polonistyka. - 2000, nr 2, s. 108-112

 

 

hosting

fot.E.Rejek

 


 

 

Zapraszamy czytelników do zapoznania sie ze wspomnieniami z lat wojny : 1914-1945 opisanymi w swoim pamiętniku przez pana Tadeusza Jóźków, podarownymi Bibliotece Pedagogicznej na 2 płytach CD :


-1. Tadeusz Jóźków z Milicza : 1943-1945. Osobista biografia
-2.Franciszek Jóźków : 1914-1944. Biografia. Wspomnienia o ojcu pana Tadeusza.

 


 

       

Informacja       

 

W okresie wakacji od - 01.07.2013 r. - 30.08.2013 r.
Biblioteka Pedagogiczna i Powiatowa Biblioteka Publiczna czynne będą w godzinach :
poniedziałek-piątek : 8.00- 15.00
sobota : zamknięte.

 

 


 

8 maja 2013  Dzień Bibliotekarza i Bibliotek


 
25 czytelników Biblioteki Pedagogicznej wypełniło ankietę przygotowaną dla Nich  z  okazji tak ważnego Święta, bo przecież dzięki bibliotekarzom czytelnicy mogą wypożyczać książki a Bibliotekę potraktować jako przyjazne miejsce.
 
 

Analiza ankiety:
 
 
1.Czy biblioteka spełnia Twoje oczekiwania  czytelnicze?


               -tak-odpowiedzieli  wszyscy respondenci
 
2.Wolisz kiedy bibliotekarz wskaże Ci dobór literatury, czy raczej poszukujesz sam?


            -11 respondentów wskazało, że wolą sami poruszać  się po aparacie informacyjnym Biblioteki, ale też korzystają z   

             pomocy bibliotekarza w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące pytania
            -pozostali czytelnicy wolą gdy bibliotekarz wskaże źródło wiedzy:  „choć czasami jednak warto zagłębić się między

             półkami, napawać się zapachem książek i przy odrobinie szczęścia samemu znaleźć perełkę” 
 
3. Z jakich źródeł informacji korzystasz najczęściej:


                -z katalogów tradycyjnych -1
                -z katalogu elektronicznego-5  
                -leksykony, poradniki encyklopedie-1
                -wiadomości z Internetu-18
 
4.Jak myślisz warto czytać?


                -czytanie zwiększa inteligencję
                -warto, bo wzbogacamy swoją wiedzę
                -książki uczą,  wzbogacają słownictwo
                -czytanie kształci
                -czytanie poszerza horyzonty
                -czytanie rozwija wyobraźnię, pomaga zapomnieć o rzeczywistości
                -czytanie pozytywnie wpływa na rozwój osobowości i pozwala na przyjemne chwile wytchnienia

 


 

Zaproszenie

 
Uczestników - Klubu Ludzi Czytających i Wszystkich chętnych do uczestnictwa zapraszamy na 2 spotkanie w dniu : 08.06.2013 (sobota) godz. 10.15- Biblioteka Perdagogoiczna

   

 Bibliografia regionalna w wyborze

 


      Nieodzowną pomoc dla czytelników poszukujących publikacji na temat Milicza i regionu stanowi Bibliografia regionalna powiatu milickiego.
Niniejsze zestawienie bibliograficzne prezentuje literaturę krajoznawczą w wyborze. Obejmuje ono wydawnictwa zwarte za lata 1963- 2012 oraz wykaz czasopism regionalnych.
Zasięg terytorialny ograniczono do powiatu milickiego. W działach znajdują się pozycje o charakterze przedmiotowym, dokumentujące ważne wydarzenia z życia powiatu.
Układ haseł alfabetyczny według nazw autorów, a w przypadku prac zbiorowych – według tytułów.
           


Opisy bibliograficzne sporządzono według norm : PN-79/N-01222/07
 


 Dział ogólny


1. Domański Józef : Dolina Baryczy. Warszawa 1963.
2. Jaśniewski Roman , Tajer Cezary : Sułów i okolice . Wrocław 2001.
3. Lamparska Joanna : Tajemnicze zakątki na północny wschód od Wrocławia. Wrocław 2007.
4. Ranoszek Ewald : Miasto i gmina Milicz . Wrocław 1994.
 
Historia miejscowości i regionu


1. Dawidziuk Krzysztof :  Dzieje Milicza. Milicz ; Wrocław 1997.
2. Dolina Baryczy : legendy zabytki kultura. Red. Ireneusz Kowalski . Milicz : Gottwald 1998.
3. Kogut Mieczysław : Dzieje Kościoła w kasztelanii milickiej do połowy XVII w. Kluczbork 1997.
4. Kogut Mieczysław : Historia Kościoła okręgu milickiego . Milicz 1996.
5. Kogut Mieczysław : Kasztelania milicka jako własność Kościoła wrocławskiego do roku 1358 .  
    Kluczbork 1996.
6. Kogut Mieczysław : 190 lat kościoła św. Anny. Wrocław ; Milicz 1997
7. Kowalski Ireneusz : Arystokraci niemieccy w Polsce. Milicz 1997
8. Kowalski Ireneusz , ks. Kogut Mieczysław : Nowe Kroniki Doliny Baryczy . Kępno 1996.
9. Kowalski Ireneusz , ks. Kogut Mieczysław : Kronika Doliny Baryczy. T.6 . Milicz ; Wrocław                                    
    1997
10. Kowalski Ireneusz , ks. Kogut Mieczysław : Kronika Doliny Baryczy . T.7 . Milicz 1998.
11. Kowalski Ireneusz , ks. Kogut Mieczysław : Kronika Doliny Baryczy . T.9 . Milicz 2003.
12. Kronika Doliny Baryczy. T.8 . Red. Ireneusz Kowalski ; ks. Mieczysław Kogut. Milicz 2000 .
13. Kroniki Doliny Baryczy. T.2. Wybór tekstów i tłum. Ireneusz Kvowalski. Milicz 1993.
14. Kroniki Doliny Baryczy .T.3. Oprac. zb. Milicz 1994.
15. Kroniki Doliny Baryczy. T.4 : Milicz- Cieszków – Krośnice - -Żmigród – Prusice - -Sułów.       
      Kępno 1995.
16.  Milicki Kościół Łaski i Konwencja w Altranstädt . Red. Ireneusz Kowalski , Hans J. Nitschke.             
       Milicz 2007.
17. Miscellanea nadbaryckie . Oprac. Edward Kański. Milicz 2002 ; Milicz 2003
18. Nawrocki Jan , Raubo Alfred , ks. Kogut Mieczysław : Ziemia Milicka 1945 – 1978 . Milicz
      2005.
19. Nowakowski Tomasz : Solidarna Ziemia Milicka 1980 – 1990. Milicz 2010.
20. Pawłowska Jadwiga : Dolnośląska wieś Pracze w powiecie milickim w latach 1945 – 1960
      (Studium etnograficzne) . Wrocław 1966-1968.
21.  Zarys historyczny Sułowa. Oprac. zbior. Milicz 1995.
 
Biografie. Wspomnienia


1. Maltzan Maria von : Bij w werbel i nie lękaj się. Wspomnienia . Wrocław 2010.
2. Moje Zielone Liceum . Oprac. zb. Milicz 2012
 
Środowisko geograficzne


1. Parki i ogrody województwa dolnośląskiego . Red. Gosia Świderek . Łódź 2007.
2. Ranoszek Ewald , Ranoszek Włodzimierz : Park Krajobrazowy Dolina Baryczy. Wrocław 2012.
3. Ranoszek Ewald , Ranoszek Włodzimierz : Przyroda Doliny Baryczy. Milicz 1994.
4. Siedlisko przyrodnicze Doliny Baryczy. Tekst i fot. Ewa Szczęśniak. Wrocław 2007.
 
Krajoznawstwo - turystyka (mapy, przewodniki)


1. Aktywnie na weekend w Dolinie Baryczy
2. Dolina Baryczy : mapa turystyczna aktualizowana w terenie. Wrocław [b.r.]
3. Kowalski Ireneusz, Kozica Kazimierz : Dolina Baryczy wspólne dziedzictwo : Dolina Baryczy
     na dawnej mapie, grafice, widokówce i fotografii. Milicz 2007.
4. Mazurski Krzysztof R. : Kraina Stawów Milickich : szlaki turystyczne. Warszawa 1980
5. Milicz : trasy piesze, rowerowe, ścieżki przyrodnicze. Milicz [200 - ?].
6. Najważniejsze atrakcje turystyczne Doliny Baryczy. Aktywnie z przyrodą. Aut. tekstów Ireneusz  
    Kowalski, Włodzimierz Ranoszek
7. Przewodnik kulinarny po Dolinie Baryczy. Red. Ireneusz Kowalski, Jarosław Lisiecki.
    Milicz  2010.
8. Ranoszek Włodzimierz : Milicz i okolice : przewodnik dla aktywnych. Milicz 2008.
9. Ranoszek W., Kowalski I., Ranoszek E.: Milicz przyroda i turystyka. Milicz [b.r.].
10. Wzgórza Trzebnickie i Dolina Baryczy : przewodnik rowerowy. Red. Włodzimierz Ranoszek  
       Wrocław 2006.
 
Wydawnictwa albumowe


1. Kowalski Ireneusz , Kozica Kazimierz : Dawna Dolina Baryczy . Milicz 2010.
2. Kowalski Ireneusz, Kozica Kazimierz : Dolina Baryczy wspólne dziedzictwo : Dolina Baryczy
    na dawnej mapie, grafice, widokówce i fotografii. Milicz 2007.
3. Wrocławska Kolej Wąskotorowa 1894 - 1991. Oprac. zb. Poznań 2010.
 
Zbiory specjalne


1. Teka zawierająca materiały z wystawy ,,XXX-lecia powstania NSZZ Solidarność”
 


 Wykaz czasopism regionalnych


 1. Głos Milicza : Niezależny tygodnik powiatowy gmin : Cieszków, Krośnice, Milicz /
     [red. nacz. Jolanta Sławenta]. - 2009 -    . - Wrocław : Polskapresse . - 39 cm
     Tyg. - Adres red.: T. Kościuszki 22, 56 – 300 Milicz, tel. 71/38-31-189
2. Panorama Milicka /[red. nacz. Agnieszka Pruszkowska – Jarosz] . - 2010 . - Agama . - 39 cm
    Tyg. - Adres red. : Rynek 21 , 56 – 300 Milicz
3. Tygodnik milicki / [red. nacz. Małgorzata Czapczyńska] . - 2011 -    .- Milicz : Ośrodek Kultury w Miliczu - 39 cm
    Tyg. - Adres red.: Piłsudskiego 14 , 56 – 300 Milicz, tel. 71/31-98-569
 
Wykaz skrótów:
aut. - autor , autorzy
b.r. - brak roku wydania
fot. - fotografie
nacz. - naczelna, naczelny
oprac. - opracował, opracowanie
red. - redaktor , redakcja
tygod. - tygodnik
zb. - zbiorowy, zbiorowe
 
 
 
                                                                                                                                                                         oprac. Alicja Urbańczyk

 


 

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu zaprasza do czytania 'Dolnośląskiego Informatora Bibliotek Pedagogicznych" na stronie : www.dbp.wroc.pl - w zakładce E-CZASOPISMO DIBP
Czasopismo można czytać na platformie ISSUU - zakładka na stronie DBP - CZYTAJ NAS NA ISSUU
 
MONOGRAFIE  PLACÓWEK  OŚWIATOWYCH
- zawierają monografie placówek oswiatowych i wychowawczych z Dolnego Śląska.
Dolnoślaska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu : www.dbp.wroc.pl, ponawia prośbę o pomoc w gromadzeniu tych zbiorów i przesłaniu na adres DBP w wersji elektronicznej lub drukowanej - monografie placówek z Państwa regionu.
Kontakt telefoniczny i mailowy :
Małgorzata Pilińska
DBP we Wrocławiu
713772819
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

 

Wykaz tytułów czasopism prenumerowanych w 2013 roku

Biblioteka w Szkole
Biologia w Szkole
Bliżej Przedszkola
Charaktery
Chemia w Szkole
Dyrektor Szkoły
Fizyka w Szkole
Gazeta Wyborcza
Geografia w Szkole
Głos Milicza
Głos Nauczycielski
Głos Pedagogiczny
Język Polski w Gimnazjum
Język Polski w Liceum
Język Polski w Szkole IV-VI
Matematyka
Nauczanie Początkowe
Psychologia w Szkole
Świetlica w Szkole
Tygodnik Milicki
Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne
Wychowanie Muzyczne w Szkole
Wychowanie w Przedszkolu
Wychowawca
Życie Szkoły

 


 

Uwaga Czytelniku !!!

 


Chcesz przystąpić do Klubu Ludzi Czytających - przyjdź do Biblioteki i zapisz się na listę uczestników.
Zapraszamy

 


 

   

Plebiscyt na najbardziej interesującą książkę   

 


  Czytelnicy Biblioteki Pedagogicznej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Miliczu wzięli udział w :
Plebiscycie na najbardziej interesującą książkę Twoim zdaniem !!!


 
      Plebiscyt odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w miesiącach październik / listopad 2012 rok.
W plebiscycie uczestniczyła głównie młodzież ze Społecznego Gimnazjum Ad Astra, Gimnazjum w Miliczu i I Liceum Ogólnokształcącego.

Łącznie uczestniczyło 145 osób.


Młodzież wybrała następująco :


I miejsce - ilością 85 głosów - zdobył autor Andrzej Sapkowski


II miejsce - ilością 19 głosów - zdobył autor Andrzej Pilipiuk


III miejsce (ex aequo) - po 5 głosów - zdobyli autorzy Martin George i Paolini Christopher


IV miejsce - 3 głosy - zdobyła autorka  Trudi Canavan


W plebiscycie młodzież wymieniła też 22 autorów najczęściej czytanych :
Brown Dan , Clancy Tom , Cast Phyllis Christine , Follett Ken , Flanagan John , Jabłkowska Zofia , King Stephen , Kava Alex , Kopernik Mikołaj , Masterton Graham , Mitchell Margaret , Muchamore Robert , Murray Liz , Nicholls David , Proust Marcel , Remarque Erich Maria , Rowling Joanne Kathleen , Simons Paulina , Sprague de Camp , Suskind Patrick , Tolkien John Ronald Reuel , Ulatowska Maria.
W całym plebiscycie 6 głosów było nieważnych.


Podsumowując


Młodzież najchętniej czyta powieści fantastyczne, obyczajowe, kryminały i sensacje.
Dobrze, że w świecie o tak rozwiniętych urządzeniach multimedialnych - Książka - ma swoje miejsce,właściwie ważniejsze od nośników elektronicznych. ABY KSIĄŻKI SŁUŻYŁY NAM WSZYSTKIM DBAJMY O NIE !!!

 

Dziękujemy za udział w plebiscycie

 


 

e - Biblioteka
 

Biblioteka Pedagogiczna w Miliczu od 2009r. bierze udział  w projekcie ,,Dolnośląska e - szkoła". Dzięki modułowi zasobów cyfrowych już niedługo użytkownicy Biblioteki Pedagogicznej w Miliczu będą mięli możliwość korzystania z materiałów bibliotecznych w wersji cyfrowej oraz ich zamawiania na swój aders e-mail.
 

 

 


 

Zestawienie  bibliograficzne  na temat :
Janusz Korczak – lekarz, pedagog, pisarz. Prekursor działań na rzecz praw dziecka.

 

Dzieła zwarte – zasób Biblioteki Pedagogicznej w Miliczu
1.    Falkowska, Maria : Kalendarz życia, działalności i twórczości Janusza Korczaka. Nasza Księgarnia, Warszawa 1989
2.    Huppenthal, Janina : Janusz Korczak. Poradnik bibliograficzny. Biblioteka Narodowa, Warszawa 1978
3.    Jaworski, Marek : Janusz Korczak. Interpress, Warszawa 1973
4.    Janusz Korczak : życie i dzieło. Materiały z Międzynarodowej Sesji Naukowej. Red. Aleksander Lewin. WSiP, Warszawa 1982
5.    Korczak, Janusz : Jak kochać dziecko. Wydaw. J.Santorski, Warszawa b.r.
6.    Korczak, Janusz : Jak kochać dziecko : prawo dziecka do szacunku. Wydaw. Akademickie „Żak”, Warszawa 2002
7.    Korczak, Janusz : Myśl pedagogiczna Janusza Korczaka :nowe źródła : wybór

Maria Falkowska. Nasza Księgarnia, Warszawa 1983
1.    Korczak, Janusz : Pamiętnik. Wydaw. Poznańskie, Poznań 1984
2.    Korczak, Janusz : Pedagogika żartobliwa. PZWS, Warszawa 1958
3.    Korczak, Janusz : Pisma wybrane. Nasza Księgarnia, Warszawa 1978, 1984
4.    Korczak,Janusz : Prawidła życia. Wydaw. „Pelikan”, Warszawa 1988
5.    Korczak, Janusz : Prawo dziecka do szacunku. PZWS, Warszawa 1958
6.    Korczak, Janusz : Wybór pism. Nasza Księgarnia, Warszawa 1957
7.    Korczak, Janusz : Wybór pism pedagogicznych : jak kochać dziecko : prawo dziecka do szacunku : momenty wychowawcze. PZWS, Warszawa 1958
8.    Bińczycka, Jadwiga (red.) : Korczakowskie dialogi. Wydaw. Akademickie „Żak”, Warszawa 1999
9.    Lewin, Aleksander : Tryptyk pedagogiczny- Korczak, Makarenko, Freinet. Nasza Księgarnia, Warszawa 1986
10.    Mortkowicz-Olczakowa, Hanna : Janusz Korczak. Czytelnik, Warszawa 1957
11.    Wołoszyn, Stefan : Korczak. Wiedza Powszechna, Warszawa 1982

              

 

 


 

Artykuły z czasopism


EDUKACJA – baza bibliograficzna artykułów z czasopism Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu
www.dbp.wroc.pl– zakładka : katalogi i bazy on-line  lub wyszukiwarka primo


 
1.    A.J.K. : W internecie o Januszu Korczaku / A.J.K. // Biblioteka : Szkolne Centrum Inform,acji. - 2012, nr. 2, s. 36
2.    Bińczycka, Jadwiga : Osłuchiwanie dzieciństwa / Jadwiga Bińczycka // Niebieska Linia. - 2012, nr. 3, s. 10-12
3.    Bojarski, Zygmunt : Pedagogika Janusza Korczaka / Zygmunt Bajorski // Nowe w Szkole. - 2002, nr. 7/8, s. 35-40
4.    Chymuk, Maria : Dziecko jest jutrem : Janusz Korczak (1878 lub 1879-1942) / Maria Chymuk // Wychowawca. - 2007, nr. 6, s. 20
5.    Długosz, Marzena : „Dialog” z Januszem Korczakiem / Marzena Długosz, Agnieszka Gosek // Wychowawca. - 2007, nr. 6, s. 21
6.    Domańska, Jolanta : Opieka nad dzieckiem osieroconym w poglądach i praktyce wybranych pedagogów okresu międzywojennego / Joanna Domańska // Wychowanie na Co Dzień . - 2004, nr. 6, s. 19-21
7.    Eden, Szewach : Aspekt pedagogiczny w pismach Korczaka z getta.[Cz.1] / Szewach Eden // Nowe w Szkole . - 1999/2000, nr. 8, s. 3-5
8.    Eden, Szewach : Aspekt pedagogiczny w pismach Korczaka z getta.[Cz.2] / Szewach Eden // Nowe w Szkole . - 1999/2000, nr. 9, s. 6-8
9.    Gurycka, Antonina : Portret wychowawcy : Janusz Korczak / Antonina Gurycka // Psychologia w Szkole. - 2005, nr. 1, s. 71-78
10.    Hołówka, Jacek : Marzenie i swiat realny w pracy Janusza Korczaka / Jacek Hołówka // Pedagogika Społeczna. - 2007, nr. 4, s. [37] – 41
11.    Korczak, Janusz : Kalendarium : wybrane utwory / Janusz Korczak // Biblioteka : Szkolne Centrum Informacji   .  - 2012, nr. 2, s. 38
12.    Korczak, Janusz : Teoria a praktyka / Janusz Korczak // Niebieska Linia. - 2007, nr. 6, s. 33-34
13.    Kotwicka, Irena : Janusz Korczak o etosie człowieka / Irena Kotwicka // Edukacja i Dialog. - 2006, nr. 7, s. 60-62
14.    Kirchner, Hanna : Korczak.(Cz.1) / Hanna Kirchner // Odra. - 1995, nr. 6, s. 35-43
15.    Kirchner, Hanna : Korczak.(Cz.2) / Hanna Kirchner // Odra. - 1995, nr. 7/8, s. 80-87
16.    Kotwicka, Irena : Korczakowskie samotności / Irena Kotwicka // Edukacja i Dialog. - 1995, nr. 8, s. 19-22
17.    Kopczyńska-Sikorska, J. : Idee praw dziecka w życiu i pracy Janusza Korczaka / J. Kopczyńska-Sikorska // Wychowanie w Przedszkolu. - 1992,
nr. 6,  s. 334-338

1.    Kostka, M. : Janusz Korczak a antypedagogika / M. Kostka, D. Słowicka //Nowa Szkoła. - 1992, nr. 6, s. 367-372
2.    Kopczyńska-Sikorska, Jadwiga : O Januszu Korczaku : w 85 rocznicę założenia w Warszawie „Domu Sierot” / Jadwiga Kopczyńska-Sikorska // Wychowanie w Przedszkolu. - 1998, nr. 2, s. 100-103
3.    Kostka, M. : Samopoznanie dziecka w pedagogice Janusza Korczaka / M. Kostka, D. Słowicka // Edukacja i Dialog. - 1991, nr. 10, s. 24-27
4.    Kowalczykówna, Jolanta : Janusz Korczak (1878-1942) : ukochał dzieci ponad wszystko / Jolanta Kowalczykówna // Biblioteka w Szkole. -  1997, nr. 6,
s. 11 – 13

1.    Lewin, Aleksander : Korczak i Freinet – co ich łączy, a co różni ? / Aleksander Lewin // Nowa Szkoła. - 1997, nr. 2, s. 16-20
2.    Lipińska-Postawa, Barbara : „Za rękę mnie, Doktorze weź” :(przedstawienie poświęcone pamięci Janusz Korczaka) / Barbara Lipińska-Postawa // Wszystko dla Szkoły. - 2008, nr. 7/8, s. 6-8
3.    Matyjas, Bożena : Dziecko i jego wychowanie w ujęciu Janusza Korczaka – aspekt higieniczno-zdrowotny / Bożena Matyjas // Nauczanie Początkowe : Kształcenie Zintegrowane. - 2005/2006. - nr. 2, s. 16-20
4.    Paszenda, iwona : Poglądy Korczaka i Schoenebecka w opinii nauczycieli / Irena Paszenda // Edukacja i Dialog. - 2006, nr. 7, s. 63-67
5.    Pułczyńska, Maria : Korczakowska Republika Dziecięca „Dyliniarnia” / Maria Pułczyńska // Wychowawca. - 2000, nr. 2, s. 18-19
6.    Pyrzyk, Ireneusz : Tolerancja dziecka w poglądach pedagogicznych Janusza Korczaka / Ireneusz Pyrzyk // Wychowanie na Co Dzień. - 1995, nr. 3, s. 10-12
7.    Raszewska, Maria : Korczakowska koncepcja wychowania i wychowawcy w domu dziecka / Maria Raszewska // Opieka-Wychowanie-Terapia. - 1997, nr. 4, s. 27-28
8.    Smolińska-Theiss, Barbara : Janusz Korczak – pedagogiczne transgresje / Barbara Smolińska-Theiss // Pedagogika Społeczna. - 2007, nr. 1, s. [7]-10
9.    Sochol, Barbara : Janusz Korczak na miarę XXI wieku / Barbara Sochol // Wychowanie w Przedszkolu. - 2012, nr. 3, s. 20-26
10.    Śliwerski, Bogusław : Prawa ucznia we współczesnej szkole w kontekście myśli korczakowskiej / Bogusław Śliwerski // Wychowanie na Co Dzień. - 1999, nr. 7/8, s. 3-9

11.    Theiss, Wiesław : Janusz Korczak : portret polityczny / Wiesław Theiss // Kwartalnik Pedagogiczny. - 1994, nr. 3, s. 43-45

12.    Trojan, Elżbieta : W służbie dzieciom : pedagogika Janusza Korczaka (1878-1942) : zestawienie bibliograficzne / Elżbieta Trojan // Wszystko dla Szkoły. - 2012, nr. 3, s. 22-23

13.    Urbaczewski, Mirosław : Poszukiwanie nowej drogi wychowania z inspiracji systemu Janusza Korczaka / Mirosław Urbaczewski // Opieka-Wychowanie-Terapia. - 1996, nr. 1, s. 5-11

14.    Witkowska, Agnieszka : Janusz Korczak sam o sobie / Agnieszka Witkowska // Biblioteka : Szkolne Centrum Informacji. - 2012, nr. 2, s. 4-11

15.    Wolter, Edyta : Korczak o wychowaniu przedszkolnym / Edyta Wolter // Wychowawca. - 2004, nr. 3, s. 16-17

16.    Zmysłowska, Magdalena : Współczesność propozycji wychowawczych Janusza Korczaka / Magdalena Zmysłowska // Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze. - 2010, nr. 3, s. 29-40

 

 


 

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się i skorzystania z nowej oferty dotyczącej audiobooków   


1.    Alcoforado, M. : Listy miłosne. Łódź 2007
2.    Baggott, J. : Nowa Ziemia. Warszawa 2012
3.    Bart, A. : Rewers. Warszawa 2012
4.    Blixen, K. : Pożegnanie z Afryką. Warszawa cop. 2011
5.    Borchardt, K. : O. : Znaczy kapitan. Warszawa cop. 2008
6.    Bronte, E. : Wichrowe Wzgórza. Łódź 2008
7.    Bronte, E. : Wanthering Heights. Oxford 2005
8.    Brzechwa, J. : Zoo na wesoło. Warszawa b.r.
9.    Christiane, F. : My, dzieci z dworca ZOO. Warszawa cop. 2011
10.    Coelho, P. : Brida. Warszawa 2008
11.    Dehnel, J. : Lala. Warszawa 2008
12.    Dukaj, J. : Inne pieśni. Warszawa 2011
13.    Głowacki, J. : Good night Dżerzi. Warszawa cop. 201
14.    Gordon, R. : Tunele. Warszawa 2008
15.    Gracki, G.G. : Wspomnienia z Powstania Warszawskiego. Częstochowa cop. 2008
16.    Gretkowska, M. : Agent. Warszawa 2012
17.    Huxley, A. : Nowy wspaniały świat. Warszawa 2009
18.    James, J. : Cienka czerwona linia. T.1-2. Warszawa cop. 2011
19.    Jan Paweł II : Autobiografia. Kraków cop. 2011
20.    Kownacka, M. : Plastusiowy pamiętnik. Wrocław 2012
21.    Kuczok, W. : Gnój. Warszawa 2009
22.    Martel, Y. : Życie Pi. Warszawa cop. 2007
23.    Marshall, R. : W kanałach Lwowa. Warszawa cop. 2011
24.    Martin, G. R.R. : Gra o tron. Poznań 2011
25.    McCarthy, C. : Droga. Kraków cop. 2011
26.    Mirecka-Ploss, K. : Kobieta, która widziała za dużo. Warszawa 2012
27.    Mniszkówna, H. : Trędowata. Katowice cop. 2009
28.    Muchamore, R. : Rekrut. Warszawa 2011
29.    Murakami, H. : Kafka nad morzem. Warszawa 2008
30.    Ondaatje, M. : Divisadero. Warszawa cop. 2009
31.    Orłoś, K. : Dom pod Lutnią. Kraków 2012
32.    Pawlikowska, B. : Blondynka, jaguar i tajemnica Majów. Warszawa cop. 2010
33.    Piekara, J. : Charakternik. Warszawa 2011
34.    Poe, E. A. : Opowieści niesamowite. Częstochowa 2008
35.    Schenkel, A. M. : Dom na pustkowiu. Warszawa 2008
36.    Schlink, B. : Lektor. Warszawa cop. 2010
37.    Schmitt, E.-E. : Dziecko Noego. Warszawa cop. 2006
38.    Severski, V.V. : Nielegalni. Warszawa 2011
39.    Sienkiewicz, H. : Pan Wołodyjowski.[Warszawa] cop. 2007
40.    Sienkiewicz, H. : Ogniem i mieczem. [Warszawa] cop. 2008
41.    Sienkiewicz, H. : Potop. [Warszawa] cop. 2007
42.    Smith, W. : Piekło na morzu. Warszawa 2012
43.    Sowa, I.: Ścianka działowa. Warszawa cop. 2009
44.    Sparks, N. : Dla ciebie wszystko. Warszawa cop. 2012
45.    Stowe, H. B. : Chata wuja Toma. Częstochowa cop. 2009
46.    Szczepkowska, J. : Kocham Paula McCartneya. Warszawa 2008
47.    Szmaglewska, S. : Czarne stopy. Warszawa 2012
48.    Tokarczuk, O. : Dom dzienny, dom nocny. Kraków cop. 2012
49.    Tolkien, J.R.R. : Władca pierścieni. T.1 , Drużyna pierścienia. Warszawa 2011
50.    Tolkien, J.R.R. : Władca pierścieni. T.2 , Dwie wieże. Warszawa 2011
51.    Tolkien, J.R.R. : Władca pierścieni. T. 3, Powrót króla. Warszawa 2011
52.    Topor, R. : Cztery róże dla Lucienne. Warszawa cop. 2007
53.    Urbaniak, M. : Ja, urbanator : awantury muzyka jazzowego.[Warszawa] cop. 2012
54.    Varga, K. : Trociny. Wołowiec 2012
55.    Vasconcelos, J. M. de : Moje drzewko pomarańczowe. Warszawa cop. 2009
56.    Wharton, W. : Ptasiek. Warszawa 2007
57.    Wiech : Zero do kółka. [Warszawa] cop. 2012
58.    Witkowski, M. : Lubiewo bez cenzury. Warszawa 2012
59.    Yip, M. : Płatki z nieba. Warszawa cop. 2011
              


 

 

Wykaz tytułów czasopism dostępnych w bibliotece w 2012 roku

 

Aura : ochrona środowiska
Biuletyn IPN
Biblioteka : Szkolne Centrum Informacji
Charaktery
Cogito
Głos Pedagogiczny
Głos Milicza
Remedium : profilaktyka i promocja zdrowego stylu życia
Szkoła Specjalna
Świetlica w  Szkole
Tygodnik Milicki
Wszystko dla Szkoły
Wychowanie w Przedszkolu + Poradnik Dyrektora
Życie Szkoły

 


   

Nowości wydawnicze nabyte w 2011 roku     


1. Administracja publiczna ... PWN, Warszawa 2011
2. Aronson, E. : Człowiek istota społeczna. PWN, Warszawa 2011
3. Bakiera, L. : Leksykon psychologii rozwoju człowieka. T.1,2 . Difin, Warszawa 2011
4. Bereźnicki, F. : Podstawy dydaktyki. "Impuls", Kraków 2011
5. Blythe, S. : Jak osiągać sukcesy w nauce ? .. PWN, Warszawa 2011
6. Castells,M. : Społeczeństwo sieci. PWN, Warszawa 2011
7. Czaplewska, E. (red) : Diagnoza logopedyczna... GWP, Sopot 2011
8. Dovey, J. : Kultura gier komputerowych. Wyd. U. Jagiellońskiego, Kraków 2011
9. Europeistyka : leksykon. Red. W. Stankowski. PWN, Warszawa 2011
10. Europeizacja konstytucji państw UE [...] Red. K.Kubuj. SCHOLAR, Warszawa 2011
11. Frąckowiak, M. : Gdy rodzic staje się roszczeniowy ... eMPi2, Poznań 2011
12. Filipiak, E. : Rozwijanie zdolności uczenia się ..GWP, Sopot 2012
13. Franczyk, A. : Skarbiec nauczyciela terapeuty ... "Impuls", Kraków 2011.
14. Gabryszak, R.(red) : Europejska polityka społeczna. Difin, Warszawa 2011
15. Gruszczyk-Kolczyńska, E. : Nauczycielska diagnoza gotowości do podjecia nauki ...Centrum Eduk Blizej Przedszkola, Kraków 2011
16. Kołakowski , A. : Sposób na trudne dziecko ... GWP, Sopot 2011
17. Kozak, S. : Patologie komunikowania w Intrenecie ...Difin, Warszawa 2011
18. Mac Kenzie, R. : Kiedy pozwolic ? Kiedy zabronić ? GWP, Gdańsk 2011
19. Martin, P. : Umysł, który szkodzi ... MUZA, Warszawa 2011
20. Matematyka. Fizyka. Chemia : encyklopedia... PWN, Warszawa 2011
21. Otok, S. : Geografia polityczna. PWN, Warszawa 2011
22. Pedagogika wczesnoszkolna... Red. D. Klus-Stańska. Łośgraf, Warszawa 2011
23. Priorytety prezydencji Polski w Radzie UE... Red. Z. Czachór. PWN, Warszawa 2011
24. Psychiatria dzieci i młodzieży. Red. I. Namysłowska. Wyd. Lek. PZWL, Warszawa 2011
25. Psychologia ucznia i nauczyciela ... Red. S. Kowalik. PWN, Warszawa 2011
26. Solarz, P. : Polityka regionalna w Polsce w warunkach integracji ... Vizja Press, Warszawa 2011
27. Stemplewska-Żakowicz, K. : Diagnoza psychologiczna ... GWP, Gdańsk 2011
28. Stenden, S. : Psychologia starzenia się i ...  PWN, Warszawa 2011
29. Trudna dorosłość osób z zespołem Downa... Red. B. Kaczmarek. "Impuls", Kraków 2011
30. Urschel, H. : Uwolnij mózg od uzaleznienia... Czarna Owca, Warszawa 2011
31. Wosik-Kawali, D. (red) : Kompetencje diagnostyczne i terapeutyczne ... "Impuls", Kraków 2011
32. Zimbardo, P. : Efekt Lucyfera ... PWN, Warszawa 2011
33. Znowelizowana ustawa o systemie oświaty ... eMPi2, Poznań 2011
34. Znowelizowana ustawa Karta Nauczyciela ... eMPi2, Poznań 2011
35. Żyta, A. : Życie z zespołem Downa ... "Impuls", Kraków 2011
36.Zestaw pomocy graficznych do diagnozy funkcjonalnej. REMEDIAR, Wrocław b.r.

 


 

 

W ramach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek - przypadającego - 8 maja - przez tydzień, do 13 maja w Bibliotece Pedagogicznej czytelnicy umieszczali swoje sentencje i przemyślenia czyli odpowiedzi na zapytania :

- Biblioteka- to miejsce ...
- Bibliotekarz - to Kto ???


Oto najciekawsze z odpowiedzi :
 
Biblioteka - to miejsce ...


 * dla poszukiwaczy wiedzy
* dla ludzi z wyobraźnią
* które pomaga wzbogacić ludzkie serca i umysły
* zbiór mądrości świata
* w którym każdy znajdzie coś dla siebie odnośnie "ukojenia duszy"
* dla ludzi chcących zaczerpnąć wiedzy o świecie
* które jest jak bezkresne morze, im więcej z niej korzystasz, tym więcej chcesz jej mieć ...
* gdzie możesz przenieść się w inny świat
* gdzie pozyskasz ciekawe i przydatne informacje oraz wykorzystasz doświadczenie naszego społeczeństwa we własnym celu
* miejsce magiczne, wyjątkowe, pachnące książkami. Tutaj możesz nie tylko przeczytać książkę ale i dotknąć, powąchać i przekartkować. Nie dla mnie zimny ekran i bezduszne przyciski e-booka. Niech żyją ciepłe, szeleszczące, pachnące książki !
* najcenniejsze źródło wiedzy, bez którego studenci byliby w opałach
* gdzie można się zrelaksować i odpocząć od codzienności
* gdzie można odnaleźć informacje, których nie możesz znaleźć w innych miejscach. Przydatne dla studentów i ich prac zaliczeniowych
* rozmyślań nad piękną literaturą i mądrymi książkami
* gdzie na zawsze jest książka i tylko ona. Książki i my, to jedna wielka jedność
* które jest świątynią dla osób lubiących czytać
* świata wielu książek
* wyciszenia duchowego, gdzie można dowiedzieć się wiele o życiu - właśnie poprzez książki, które tak wiele wyrażają. Kilka kartek a tak wiele zawartych emocji.
 
 

Bibliotekarz - to Kto ???


* opiekun wiedzy
* osoba zamiłowana w książkach i literaturze każdej epoki, odnajdująca się w świecie książek i ich twórczości
* osoba kochająca książki
* osoba doświadczona, o silnej budowie ponieważ musi mieć silę do noszenia tak dużej ilosci książek
* osoba o urozmaiconych wrażeniach i umiejętnosci dogadywania się z ludźmi
* to ktoś, kto otwiera dla wszystkich świat literatury
* pomocnik w świecie książek
* imponujaca osoba, która wie o książkach więcej, niż ktokolwiek
* osoba, która swoją pracą pomaga tym, którzy szukają wiedzy, w najlepszym wydaniu
* bbibliotekarze są pomocnikami w "poszukiwaniu skarbów" wiedzy
* osoba, która ceni ciszę i spokój oraz szanuje wiedzę
* strażnik wiedzy
* oczytana osoba
* myśliciel dusz
* miłośnik ksiąg.

 

 


 

 

 

Scenariusze lekcji opracowane przez nauczycieli milickich szkół
 
1.  Praca wychowawcza z młodzieżą
2.  Prawa dziecka
3.   Wieczór wigilijny
4.  "W milickim wolnym państwie stanowym ..."
5.  Konspekt lekcji z wychowania fizycznego
6.  Plan metodyczny - plastyka
7.  Konspekt lekcji z wych. fizycznego- kl. 3 SP
8.  Praca wychowawcza z uczniami klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz referaty dla    rodziców
9.   Muzyka w średniowiecznej Polsce
10.  Roczny plan pracy wychowawczej. Technikum
11.  Zbiór  ćwiczeń logopedycznych
12.  Aktywizujące metody nauczania. Dzień babci i dziadka.Dzień matki i ojca
13.  Pasowanie na ucznia
14.  Zbiór zadań : Z konkursów powiatowych matematycznych "Wesołe myślenie" dla kl. I-III
15.  Specyficzne trudności w uczeniu się matematyki- kl. 1-3 SP
16.  Program adaptacyjny dla uczniów kl. I
17. Klasowy opłatek
18. Pasowanie na ucznia kl.I SP
19.  Współczesne trendy edukacyjne (referat)
20.  Praktyczne formy pracy z uczniem o specyficznych potrzebach edukacyjnych
21.  Autorski program edukacji regionalnej i inne materiały
22.  Jak realizuję program własny - język angielski w kształceniu zintegrowanym
23.  Konspekt nz koszykówki
24.  Zastosowanie elementów matematyki w wybranych zagadnieniach fizyki. LO
25.  Przedmiotowy system oceniania z języka polskiego w I LO w Miliczu

 

 

 


 

Zestawienia:

 

  

Zestawienie bibliograficzne na temat- Czesława Miłosza, w rocznicę obchodów Roku Czesława Miłosza

Zestawienie bibliograficzne na temat - Dzień Edukacji Narodowej  

Zestawienie bibliograficzne na temat - Solidarność `80 r.         

 

Zestawienie bibliograficzne na temat - Edukacja wczesnoszkolna i nowości psychologiczno pedagogiczne  

 Zestawinie bibliograficzne na temat -  Zdolności