Jesteśmy od dłuższego czasu codziennie wręcz bombardowani informacjami w mediach o groźnym korona wirusie. Dzieci również mogą być zaniepokojone lub wręcz wystraszone nową dla nich sytuacją. Wielu z nas nie zwraca uwagi na to, że kilkuletnie dzieci, które są przecież uczestnikami obecnej sytuacji też na swój sposób ją przeżywają. W ocenie psychologów największym błędem jest udawanie przed dzieckiem, że nic się nie dzieje.

Dzieci reagują silnymi emocjami, kiedy obserwują różne zachowania rozemocjonowanych lub zaniepokojonych dorosłych wynikające z przeżywanych przez nich emocji, z którymi nie zawsze sobie radzą w nowej i nieznanej dla każdego sytuacji.

Podstawowa zasada brzmi: należy z dziećmi rozmawiać i na bieżąco mówić, co się wokół nich dzieje operując słownictwem dostosowanym do wieku dziecka. Warto pamiętać ,że jeśli my czujemy niepokój, to dziecko będzie to widziało, odczuwało i też będzie się niepokoić.

Co zatem robić, aby nie udzielał im się strach czy przerażenie, które być może odczuwamy w obcowaniu z epidemią?

Poniżej znajdują się propozycje filmów i książeczek edukacyjnych, które mogą być inspiracją dla rodziców „Jak rozmawiać z dziećmi o korona wirusie”, poradnik dla rodziców dzieci z autyzmem nie tylko w czasie epidemii Covid-19 oraz propozycja dla młodzieży w formie wykładu jak skutecznie uczyć się w domu.

  • Film edukacyjny wyjaśniający dzieciom i dorosłym pojęcia związane z korona wirusem czyli jak rozmawiać z dziećmi o epidemii „Krótki film o koronawirusie dla dzieci”.
  • Ilustrowana książeczka dla dzieci o koronawirusie.
  • Koronawirus – ilustrowana książka dla dzieci (jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie).
  • Bajka dla dzieci o złym królu Wirusie i dobrej Kwarantannie.
  • Poradnik dla rodziców osób z autyzmem nie tylko w czasie epidemii COVID -19. Opracowanie Fundacja Synapsis 2020.
  • Wywiad z dr hab. Tomaszem Grzyb profesorem Uniwersytetu SWPS „Jak skutecznie uczyć się w domu”.
  • Film edukacyjny „12 porad jak się ochronić przed korona wirusem”.

Przygotowała Bożena Ośko - psycholog